Laura Marling’in altıncı albümü Semper Femina’yı dinlerken kendime defalarca kez şarkıların sahibinin yalnızca 26 yaşında olduğunu hatırlatmam gerekti. Şarkıların muazzam sözleri ve zenginliği bana Joni Mitchell, Gillian Welch, Leonard Cohen hatta bazen Bob Dylan’ın bir karışımını dinlediğime inandırdığı zamanlar oldu.

Semper Femina, 17 yaşından beri albüm yapmayı bir alışkanlık haline getiren Laura Marling’in altıncı çocğu. 2008’de çıkan ilk albümü Alas, I Cannot Swim’den beri her zaman dinleyicisine ve kendine karşı yeterince samimi ve açık olmayan Marling, adım adım her geçen yıl bizlere daha çok yaklaştı. Doğası çekingen olan, hatta konser vermeyi diş ağrısına benzeten Laura Marling, Semper Femina’da daha önce görmediğimiz bir yüzünü bize gösterdi. Latince’de ‘her zaman kadın’ anlamına gelen Semper Femina, albümün sekizinci şarkısı Nouel’de de yer alan, Virgil’in destanı Aeneid’den alıntı olan ‘Varium et mutabile semper femina – karmakarışık ve değişkendir her zaman kadın’ sözünden geliyor. Nouel, kelimelerini en mükemmel metaforlara dönüştürebilen bir şarkıcıyı ve hayran olunası bir kadını anlatıyor. İlginçtir ki erkekler albümün tamamından eksik ve bu dinleyici için bir protesto olarak algılanmıyor, sadece albümün temasında onlara ihtiyaç olmadığı anlaşılıyor.

Laura Marling albümün çalışmalarına başladığında bir erkeğin gözünden kadınları anlatmayı düşünmüş, fakat kendi yaşadıkları ve hissettiklerini anlatmanın daha ilginç olduğuna karar vermiş. Son iki yıldır bir öz keşif arayışı için Amerika’ya giden Marling, bu süreç boyunca ülkenin büyük kısmını film yapımcısı Alejandro Jodorowsky’nin işlerini takip ederek, yoga yaparak, güzel deneyimler edinerek ve kendinden farklı hayatlara sahip insanlar bulmaya çalışarak geçirmiş. Bunun sonucunda kadınları ve feminizmi böylece özgün bir tutumla sergilemesi, alışık olmadığımız bir yolu seçmiş olması, kendini farklı kadınların yerine koyarak hikayelerini anlatması ve duygularını en çiğ haliyle aktarması kesinlikle heyecan verici. Albüm ile ilgili verdiği bir röportajda ‘Kadınlara karşı duyduğum samimiyeti doğrulamak için erkek karakterlere ihtiyacım olmadığını anladım.’ diyor.

2015’te çıkan beşinci albümü Short Movie’de daha elektronik bir tutum seçen Laura Marling, yeni albümünde tekrar klasik folk köklerine döndü. Döndü evet ama bir yandan da belki kariyerinin en çok çeşitliliğe sahip albümünü çıkardı diyebilirim. Yeni yapımcısı ve gitaristi Blake Mills ile daha önce Marling’in müziğinde duymadığımız yaylı çalgılar, arka vokaller ve dallı budaklı gitar işçiliğine tanıklık ediyoruz. Söz ve müziğin aynı anda hem bir çatışma hem de bir uyum içinde olması ancak çok becerikli ve ne yapmak istediğinden emin bir müzisyenden duyabileceğimiz bir özellik. The Valley şarkısında sabahları bir vadide yas tutan, şarkı söyleyen komplike bir kadının hikayesine melodik, majör ve huzurlu bir müzik eşlik ediyor. Müzik, sözlerin dengesini sağlıyor ve şarkıyı tekrar tekrar dinlenecek hale getiriyor.

Albümün farklı noktalarında farklı perspektifler edinen Laura Marling, bazen meraklı bir izleyici, bazen de ana karakterin en yakını ya da sevgilisi kılığına giriyor. Wild Once şarkısındaki ‘Ellerimi suya soktular, Tanrı olduğumu söylediler, birinin kızı olabileceğimi söylediler, biraz tuhaf olabilirim ve bir zamanlar deliydim.’ sözleri, alaycı bir İngiliz aksanı ile mübalağa ediliyor. Sanırım şarkıların çekiciliği de hiçbir zaman tam olarak hikayede ne olduğunu kavrayamamamızdan geliyor. Her dinleyişte kelimelerin yeni bir anlamı, deyişlerin yeni tercümesi ve hikayenin bambaşka bir sonucunun olabileceği ortaya çıkıyor.

Laura Marling, beşinci Marling Baronet’i Sir Charles William Somerset Marling’in üçüncü kızı. İngiltere’nin hem ismi hem görünümüyle bana adeta Yüzüklerin Efendisi’nde yer alan Shire kasabasını hatırlatan Berkshire bölgesinde büyüyen Marling, babasının sahip olduğu kayıt stüdyosu sayesinde çocukluğunu müzikle iç içe geçirdi. Çok genç yaşta da folk müziği kanına karıştı. Don’t Pass Me By ve Always This Way şarkıları çok istikrarlı bir ritim ile fırtına gibi geçecek olan şarkıların dengesini sağlıyor. Marling, ‘Son zamanlarda acaba tüm bu düşüncelerim çok mu yer kaplıyor, sorgulamaya başladım.’ diye düşünceli düşünceli mırıldanıyor.

Laura-Marling-3

Albümün belki en kompleks müziğine sahip, yaylı çalgıların şarkıyı ele geçirdiği ve sözlerin etrafına kendi duvarını ördüğü Next Time’da Laura Marling, kendini bir kadının mutsuzluğu ile suçluyor. ‘Tüm işaretler ortadaydı, ama sanki bize yok saymayı öğretmişler. Onu hissediyorum, güçsüz çığlığını duyuyorum.” Şarkının ortalarında da acaba bu kadın doğa ana mı diye düşünmeye başlıyor insan. ‘Etrafımda dünyanın benim gibiler yüzünden öldüğünü görüyorum, daha fazla gözlerimi kapatmak istemiyorum.” Dokuz şarkı boyunca kadın ve kadının ilham kaynakları, çeşitli kişilikleri, ruh halleri ve tutkuları konu ediliyor. Wild Fire şarkısında Marling koruyucu ve hafif maço bir tavır ile ‘Kafanı güzel mi yapmak istiyorsun? Bana gelmeden önce bu arzularını yok et.’ diye tehdit ediyor. Albümün en ürpertici şarkısı olan Soothing’de de yine tam üstüne parmak basamadığımız ama bize tanıdık gelen duygular dile getiriliyor. ‘Çaresiz gezginim’ olarak tanımladığı birine ‘buraya giremezsin, artık burada yaşamıyorsun.’ ardından da Marling aynı gezgine ‘Yatıştırılmaya ihtiyacım var, dudaklarım hareket etmiyor.’ diye yakınıyor.

Albüm boyunca insana sarılan huzur ve düşünceler baloncuğu son şarkı Nothing, Not Really ile patlatılıyor. Adeta Spotify playlist’inin yanlışşıkla Sheryl Crow’a geçtiğini düşündürten bu şarkı, izini kaybettiği eski bir dostu ile geçirdiği ‘gerçek anlamıyla hiç gülümsemediği’ bir senenin sonbaharını anlatıyor. Laura Marling’in 26 yaşında olduğunu kendime ve sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum. Şarkı sözlerini okumaya başlayınca, hem dil ve edebiyatın inceliklerini keşfetmiş, kelimelerle nasıl oynayacağını çözmüş bir şarkı yazarı, hem de aklına ve kalbine yeni bir pencere açmış, düşüncelerini, inançlarını ve feminizmi, ilişkilendirilebilir derli toplu bir çerçeve içinde bize sunan güçlü bir kadın duruyor karşımızda.

Albümün Puanı: 8.5/10
Çıkış Tarihi: 10.03.2017
Plak Şirketi: More Alarming Records

Öne Çıkan Şarkılar:

  • The Valley
  • Wild Fire
  • S00thing