B

azı sesler vardır ki sizi anında etkilemesi dışında kalabalığın içinde dinlediğiniz anda tüm hissiyatını sadece size geçirmeyi başaran… İlk kez 2012 yılında çıkardığı kısaçalar ile tanıştığımız ve geçtiğimiz ay ikinci stüdyo albümüyle samimiyetimizi arttırdığımız Julie Byrne de “bazı sesler”den.

Julie Byrne’ün cennete ait sesi ve özgün müziğinin yarattığı etkiyi tanımlamak zor. Yeni albümünün çıkışını aynı gece Rough Trade’in New York mağazasında verdiği konseriyle taçlandıran Julie’nin yarattığı derin etki ve huzur, hissedilebilir olduğu kadar gözlemlenebiliyordu da. Gözlerini o an kapatıp Julie ve müziğinin ruha dokunan yanını iliklerinde hisseden tek kişi elbette ki ben değildim. Julie’nin sakin ve şiirsel konuşmasını duyduğunuzda da bu kadar duygu yüklü ve duru şarkılarla karşılaşmanıza şaşırmıyorsunuz.

Julie’nin sesinin yumuşaklığı ve etkisini tarif etmek oldukça güç. Katıksız, yalın ve herhangi bir çaba sarf etmeden çıkan o mükemmel ses, her şarkıda sizi içine çekmeye davet ediyor ve ‘Hayır’ı cevap olarak kabul etmiyor.

Not Even Happiness“ta bulunan toplam dokuz şarkının her birinin tadı bambaşka. Albümün adından başlayacak olursak isim, Julie’nin bir arkadaşına yazdığı mektuptan geliyor. Sabaha karşı sahil boyunca güzel bir manzara eşliğinde yaptığı bir yürüyüşü ve hissettiklerini mektubunda tanımlayan Julie, o anı hiçbir şeye, “mutluluğa bile” değişmeyeceğini söylüyor. Son evini New York olarak belirleyen ve Central Park’ta part-time çalışan Julie’nin Doğu ve Batı yakasında farklı şehirlerde geçirdiği zamanları, deneyimleri ve doğa bağlantısını her şarkıda buram buram hissedebiliyorsunuz. Albümden çıkan ilk tekliler “Follow My Voice” ve “Natural BluePitchfork tarafından “en iyi yeni şarkı” olarak etiketlendi.

 

 

Not Even Happiness“, şu sıralar dinlediğim tek albüm. Şarkılar ayrı ayrı o kadar anlamlı ve ruha dokunan cinsten ki en sevdiğim şarkıyı seçmekte her seferinde zorlanıyorum. Ama son birkaç gündür tek dinlediğim şarkı olma özelliğine sahip olan ise albümün kapanış parçası “I Live Now as a Singer.” Oldukça minimal olmasına rağmen bünyesinde bulundurduğu ve size yansıttığı duygular o kadar çeşitli ki… Sürekli bir yer değişikliği içinde olan Julie, bu şarkıyla birlikte albümü sonlandırırken kendi hayatının da bir nevi özetini yapmış. Sadece bu şarkıyla ilgili saatlerce konuşmak istiyorum ama durum şu ki şarkının verdiği etkinin binde birini bile yansıtamayacağımdan eminim. Enya vari bir hava ve Nick Cave’in oldukça duygusal son albümünün tadının birleşimi gibi geliyor bu şarkı bana. Daha çok uzatmadan herkesi yılın şimdiden en iyi şarkılarından biriyle tanışmaya davet ediyorum.

 

 

Her ne kadar yıl yeni başlamış olsa da “Not Even Happiness” benim için yılın en iyi albümlerinden biri olarak baş köşeye oturdu şimdiden. Albüm, çıkış zamanlamasıyla kışın o soğuk ve karanlık günlerine sıcak bir şekilde dokunuyor. Bu zamanlamanın size verdiği mutluluğun yanı sıra, zamanımızın Vashti Bunyan’ını bulmamızın güzelliğini de aynı anda yaşatıyor.

Albüm Çıkış Tarihi: 27 Ocak 2017
Plak Şirketi: Ba Da Bing! Records

Öne Çıkan Şarkılar:

  1. Follow My Voice
  2. Natural Blue
  3. I Live Now as a Singer