Albüm Puanı: 8.4/10

Albüm Çıkış Tarihi: Şubat 2015
Plak Şirketi: Kompakt Records

Öne Çıkan Şarkılar

– Cryptochrome

– Beacht

– Endorphins

– Rubric

California çıkışlı dopdolu müzik adamı John Tejada, onuncu stüdyo kaydı olan ‘Sign Under Test’ uzunçalarını geçtiğimiz günlerde Kompakt Records etiketiyle bizlere armağan etti.

1996’dan bu yana müzikal çalışmalarına durmaksızın sürdüren Tejada, yaratıcılık ve üretkenlik perspektifini hiçbir şekilde geri plana atmamaya özen göstermesiyle tanınıyor. Bunun yanında müzisyen bir aileden gelmesinin nimetlerden çokça faydalanıp, bu durumu modern bir düzlemde etkileşime sokarak özgünlüğü üst seviyede tutmuştur.

2011 yılında yayınladığı ‘Parabolas‘ ile Gui Boratto, The Field, Max Cooper ve Jon Hopkins‘in son çalışmalarında karşımıza çıkan hatta ayıla bayıla severek dinlemediğimiz günümüzün sanatsal perspektifli minimal sound’unun meşalesini yakarken aslında önceki dönemlerde sıkça karşımıza çıkan dar kalıplara hapsedilmiş ve tech house türüyle sıkça füzyon edilen minimal techno’yu bambaşka koordinatlara çekip, şablon odaklı bir yapıdan kurtarmıştır.

Tüm bu ön açıklamalar ışığında ‘Sign Under Test’ hakkında bir iki kelam edersek; melodik karakteristiğin etkileyici bir biçimde umarsız ve umut dolu şöleni olarak ilk tanımımızı yapabiliriz. Synth ve mid-key kullanımı epeyce renk değiştiren ve geniş bir skalada tekabül ediyor. Bunun yanında arďışımlayıcı pasajlar silsilesi genel melodiye bir hayli destek verirken, bas altyapılarını ve davuĺ dizilimlerini öldürmüyor. İşte bu teknik doluluk melodik karakteristikle güzel harman edilince albümden sıkılıp bir kenara atma ihtimaliniz sıfıra yakınsıyor. Hatta böylesine üretimlerde sıkça rastladığımız tekrara düşme ve akıcılığın tıkanması gibi negatif durumları yok ediyor. Miks ve mastering safhaları da Tejada’nın ustalığı konuşturduğu bir diğer detay. Parçaların duru bir hale getirilmesi dinleyiciyi daha çabuk yakalayacak bir çizgide.

Albümün negatif tek yanı belki de garipsenecek bir durum ama şarkı listesi yani parçaların konma sırasında bir sıkıntı mevcut. Şöyle ki, ‘Rubric’ gibi başarılı bir parçadan sonra gelen zorlu yapıya sahip ‘Penumbra’nın ilk saniyelerden itibaren bu şarkıya kadar yaşadığınız duygu silsilesinin tam transpozesi bir noktaya ibreyi döndürüyor. Bu acabalarla dolu şaşkınlık dinleyende küçük çaplı bir hayalkırıklığı yaratıyor. Belki de mükemmele yakın bir çalışmayı bu durum biraz baltalamış.

Toparlarsak; Tejada’nın en olgun ve en melodik çalışması olarak addedebileceğimiz ‘Sign Under Test’, size bir minimal techno çalışmasından daha çok içeriği vaadeden bir bütünlük. Senenin başarılı çalışmalarından olmaya aday bir üretim.