Albüm Puanı: 8/10

Yayınlanma Tarihi: 09 Ocak 2015
Label: Phantasy Sound (2015)

Öne Çıkan Şarkılar:

– Giudecca
– Answer
– Lucky
– Glass

Londra çıkışlı James Greenwood projesi olan Ghost Culture, yeni yılın ilk dikkat çekici kayıtlarından birine imza attı. Kendi adını taşıyan bu albüm, başarılı prodüktör Erol Alkan‘ın plak şirketi Phantasy Sound‘dan çıktı.

James Greenwood‘un müzikal çalışmaları Phantasy Sound bünyesinde prodüktörlüğüyle başlaı. Daniel Avery ve Erol Alkan ile çeşitli çalışmalarda bulunan Greenwood, Ghost Culture projesini 2013 yılında başlattı. Albüme kadar ‘Mouth’ ve ‘Arms’ adında iki ep yayınladı. Geçtiğimiz günlerde kendi adını taşıyan ilk uzunçaları ‘Ghost Culture’ yayınlandı.

Ghost Culture temelinde hibrit bir çalışma olmuş. Seksenlerin new wave, post-punk türlerini ve kasvetli havasını geçmiş dönem electro‘suyla harmanlamış. Bunun yanında house ve dub techno öğelerini müziğine iyice yedirdikten sonra soğuk vokaliyle tüm şarkılarını oluşturmuş. Çalışmasını özellikle minimal tutan Greenwood, bunun yanında dinleyiciye içe dönük, kasvetli ve umarsız hissiyatları çok başarılı bir şekilde ulaştırıyor.

Albümün kaydı ve miksajı enteresan bir şekilde temiz ve duru. Fazlaca kasvetli bir melodi bütünlüğünü bu kadar anlaşılır kaydetmek tam profesyonel ellerden çıktığının kanıtı. Ayrıca Greenwood bu albümü evinde bir adet synthesizer, bir adet sequencer ve birkaç tane efektör ile kaydetmiş. Her şeyi basit ve minimal tutarak güzel bir çalışma oluşturmuş.

Ghost Culture, bu senenin başında çıkmasına rağmen gayet dikkat çekici ve başarılı çalışma olarak radarımıza girdi. Kısa zamanda bu kadar yoğun bir çalışmanın çıkması James Greenwood‘un prodüktör sıfatını fazlasıyla hak ettiğini bizlere ispatlıyor.