Albüm Puanı: 6,5/10

Yayınlama Tarihi:  14 Mart 2014

Label: Columbia

En Baba Şarkılar:

1 – Ask Yourself

2 – A Beginner’s Guide to Destroying of the Moon

3 – The Truth

2011 baharında ‘Pumped Up Kiks‘ şarkısı ile Çorum’daki mobilyacı açılışında bile duyduğumuz Foster The People geçtiğimiz aylarda merak beklenen 2.albümü ‘Supermodel‘ ile müzikseverlerle buluştu.

İlk albümleri Torches ile dünyada baya beğeni toplayan ve elektronik popa bir kez daha kan getiren, can getiren grup, ilk albümde olduğu gibi prodüktör koltuğuna Paul Epworth‘ı oturtu fakat beklenen ikinci bir Torches gelmedi onu baştan söyleyelim. Albümden ilk single olan ‘Coming of Age‘ sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında oldu.

Verdiği demeçlerde kuralsız ve maceraperest bir albüm yaptıklarını söyleyen Mark Foster, ‘Supermodel’in en az Torches kadar akıllarda yer edecek bir albüm olduğunu belirtiyor. Her ne kadar Torches’deki enerji olmasa da daha enstürmanları öne çıkaran ve bir o kadar da kendi sınırlarını bilen bir albüm, Supermodel. Bütün bunlara rağmen açılış şarkısı olan ‘Are You What You Want to Be?‘ ile de grubun her ne kadar tarz değişikliğine gitse de eski konumlarını korumak istedikleri anlaşılıyor.

Öncesinde Primal Scream, Adele gibi isimlerle çalışan Paul Epworth prodüktörlüğündeki albümde her bir parçanın birbirinden tamamen farklı altyapıya ve moda sahip olduğunu görmek mümkün. Enerjisini ilk albümde bizlere her dakika hissettiren grup, Supermodel’da böyle bir kaygı barındırmıyor, zaman zaman kabuğuna çekilip kendi halinde olmaya başlıyor bunu ‘Goats in Trees‘ ile hissediyoruz. Ardından gelen ‘The Truth’ ise a-side’ı oldukça kuvvetli ve zirveye çıkaran parçalardan ayrıca Mark Foster’ın ne kadar başarılı bir vokal olduğunu bize gösteriyor.

Supermodel’ın Torches’dan en büyük farkı elektronik alt yapıdan bir nebze sıyrılıp daha geleneksel rock formunda bir yapıya sahip olması. Bu değişikliğin en çok hissedildiği parça ise ‘A Beginner’s Guide to Destroying the Moon‘ oluyor.

Tamamen yok olmaya mahkum, tüketim ve sömürme odaklı sistemin insanlara dayattığı belli kalıpların dayatması sonucu insanın kendisine saygısının kalmayışını sorgulayan, ‘Young&Sick‘ tarafından tasarlanan artwork bize çok şey anlatıyor. Kameralar tarafından çapraz ateşe alınan bir süpermodelin kustuğu kelimeleri görüyoruz bununla gayet albüm içeriği ile uyumlu bir tasarım olduğunu anlıyoruz zira Foster the People’ın günümüz toplum anlayışına yapacak çok eleştirisi var.

Columbia etiketi ile çıkardıkları albümde grup gayet başarılı viral ve sosyal medyada yükselerek ilerliyor ve söylediklerini sakınmıyor bu oldukça iyi bir başarı. Müziğin akılda kalıcılığı ve sözlerdeki derinlik ile Foster the People hem sevenlerini küstürmeyeceği hem de menzilini genişleteceği bir albüm hazılamış oluyor. Böylelikle grup tek albümlük,balon internet gruplarından olmadığını kanıtlıyor.