E

L VY, pek saygıdeğer indie rock üstatları The National’dan Matt Berninger ve Ramona Falls/Menomena’dan Brent Knopf’ın ortak çalışması. Matt Berninger altını çize çize bu projenin bir yan projeden çok ikili bir çalışma olduğunu, amaçlarının kendi ana gruplarından başka bir grup yaratma isteğinde olmadıklarını belirtiyor. EL VY’ın hikayesi on yıl öncesine dayanıyor. The National ve Menomena, Portland’da çok az bir seyirci kitlesi için aynı sahneyi paylaşıyor. Sonrasındaysa Berninger, Knopf’un grubu için kullanmadığı materyalleri kendisine göndermesini, belki ortak bir şeyler yapabileceklerini söylüyor. Knopf, 300’den fazla demo müzik kayıtlarını Berninger’a gönderiyor ve o da bunları “The Moon” adlı bir dosyada topluyor. İkilinin tam olarak albümleri üzerine odaklanması ise 2013 yılını buluyor. Berninger “The Moon”a odaklanıyor ve müziklere sözler yazıp Knopf ile paylaşıyor. Tüm bu sürecin sonucunda da 30 Ekim’de piyasaya sürülen “Return To The Moon” ortaya çıkıyor.

Herhangi bir grubun üyelerinden biri başka bir çalışma yapacağını duyurduğu zaman genellikle beklenilen, o grubun türünün çok dışı bir müzik oluyor. Ben de Matt Berninger’ın bu çalışmasını duyduğum zaman The National’a göre farklı bir müzik türü deneyeceğini düşünüyordum. Grubun diğer elemanı, Bryce Dessner örneğinde olduğu gibi. Yalnız dinlenildiğinde de anlaşılacağı gibi “Return To The Moon”da Berninger ve Knopf çok da kendi sınırları dışına çıkmıyorlar. Ama tabii ki The National müziğine benzer bir albüm de değil bu.

Albümle aynı adı taşıyan ve açılış şarkısı olan ilk single, oldukça canlı ve pop türünü üzerine alan bir çalışma. Hemen sonrasında takip eden “I’m the Man to Be”, cinsel ögeler içeren ve funky hip hop’a göz kırpan bir şarkı. Bu kadar “erkeksi” bir parçanın sonunda Berninger’a eşlik eden kadın vokal ise dengeyi sağlıyor. Önemli bir element olan hoş gitar ritmi ve synth’in renklendirdiği “Paul is Alive”da ise Berninger, gençlik yıllarından ve pişmanlıklarından bahsederken o zaman dinlediği Hüsker Dü ve The Smiths’i de selam gönderiyor. Albümdeki diğer şarkılardan farklı olarak öne çıkan parça ise gospel tarzı ve piyano melodisiyle başlayan “No Time to Crank the Sun”. Albümün bitişiyse Berninger’in yorgun ve melankolik sesiyle bütünleşen, aynı derecede hüzünlü müziğe sahip olan ve belki de The National’a yakın bir çizgide giden etkileyici “Careless” ile yapılıyor.

EL VY’ın müziğe giriş yaptıkları ilk albümleri oldukça doyurucu bir müzik sunuyor dinleyiciye. The National’a çok uzak olmayan ama aynı zamanda çok da benzemeyen, ikilinin kendi gruplarından farklı olarak yeni bir müzik ortaya koydukları bir albüm. Knopf’un müzikal aranjmanları ve art rock geleneğini barındıran müzikleri ile Matt Berninger’in yer yer ciddi, yer yer ise daha satirik ve esprili sözlerinin uyumlu bir bileşimi “Return To The Moon”. Berninger’ın bir röportajında bahsettiği gibi “bu zamana kadarki en kişisel şarkı sözleri”. Parantez açıp belirtmekte fayda var, Matt Berninger için The National müzikal açıdan kendisi için oldukça önemli ve grup yeni albümleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bize de The National’ın sıradaki albümünü heyecanla beklemek düşüyor.