Albüm Puanı: 7.5

Yayılanma Tarihi: 02.10.2015
Label: PIAS Recordings

Öne Çıkanlar:   

1- No Harm
2- Ocean of Night
3- Salvation

PIAS Recordings tarafından piyasaya sürülen grubun beşinci albümü, grup üyelerinin kendi prodüktörlüğünde hazırlanmış.

Editors’ün ilk yıllarına dönecek olursak. ‘The Back Room’ albümüyle müzik kariyerlerine hızlı ve sağlam bir giriş yapan grup, ikinci albümlerinden sonra yeni bir şeyler üretemeyen bir proje olarak eleştirildi. Ancak Editors, her albümlerinde emek harcayan bir grup. Yine de eleştirileri göz önüne aldığımızda, “In Dream”, kesinlikle Editors’ün bu eleştirilere cevabı. Tam anlamıyla dolu, üzerinde çokça çalışılmış ve Editors’ün daha önce hiç denemediği sound’lar içeren bir albüm olmuş.

Albümdeki şarkılara geçmeden önce grup üyelerinin albümle ilgili düşüncelerini belirtmek de önemli. ‘In Dream’, “gerçek bir grup” olarak her şeyden izole bir stüdyoda kaydedilmiş. Albümdeki şarkıların sözleri adında da yer alan rüya/hayal imgesi üzerine kurulu. Ancak bu, grubun isteyerek yaptığı bir albüm konsepti değil. Şarkıları yazdıkça karşılarına çıkan tema bu olmuş. Aynı durum albümün türüyle de ilgili. Grup, ‘The Weight of Your Love‘ albümündeki gitar ve davul ağırlıklı müzik yerine biraz daha farklı bir şey denemek istemiş ve synth/elektroya ağırlık verilmiş. Ancak bu sound’ların bu denli fazla kullanılması da tesadüfi olmuş. Editors, ilk olarak, albümün açılış şarkısı olan ‘No Harm’ı tam anlamıyla bitirmiş. Ortaya çıkan sonuçtan memnun kalan grup üyeleri, albümü bu tarzda oluşturmaya karar vermişler.

‘No Harm’, synth ve elektronun minimal bir şekilde kullanıldığı, Tom Smith’in olağanüstü sesiyle tam anlamıyla rüyaya giriş yapmamızı sağlayan bir açılış yapıyor. Hemen arkasından gelen ‘Ocean of Night’, tempolu ve elektro seslerin yanı sıra davulun eşlik ettiği, indie’ye daha yakın bir parça. ‘Forgiveness‘ ve ‘Salvation‘ gibi şarkılar da minimal elektro/synth sound’ları ve davul ritimlerinin bileşiminin ötesinde, Tom Smith’in vokal olarak farklı renkler yakaladığı ve nakaratlarda tepe noktasına ulaştığı güçlü şarkılar. Slowdive’dan Rachel Goswell’in Smith’e eşlik ettiği ‘The Law‘, iki müzisyenin de sanrısal ve sakin vokallerinin ağır elektro sound ve davul ritmiyle ahengini oluşturuyor. Kapanışı yapan ‘Harm‘ da albümün adına yakışır bir şekilde piyanonun elektroya eşlik etmesi ve Smith’in geri vokaliyle güzel bir rüyadan tam zamanında bizi uyandırıyor.

‘In Dream’, Editors’ün yeni bir türde ilk deneyimi olsa da başarısı gayet açık. Elektro sound ve kısmen tempolu parçalara rağmen, Editors, önceki albümlerinde de olduğu gibi karanlık yanlarını hiç kaybetmiyor. ‘In Dream’, bazı Editors fanlarını yeni deneysel müzik açısından üzse de, Editors’ın ve 2015’in en güçlü albümlerinden biri.

Not: Grup, 6 Aralık‘ta Volkswagen Arena‘da İstanbul’daki sevenlerine konser verecek.