G

reg Gonzalez önderliğinde El Paso, Texas’ta 2008’de bir proje olarak başlayan, şimdilerde ise Brooklyn merkezli bir “ambient pop” grubuna evrimleşen Cigarettes After Sex, merakla beklenen ilk albümlerini geçen hafta Partisan Records etiketiyle çıkardı.

Öne Çıkan Şarkılar:

K.
Each Time You Fall in Love
Opera House

Neredeyse on yıllık bir geçmişe sahip olan grup, milyonlar tarafından duyulma şansını ancak birkaç yıl öncesinde yakaladı. “Nothing’s Gonna Hurt You Baby”, YouTube’ta gayet büyük bir başarı yakalayıp geniş bir kitleyi etkisi altına aldı. Benim de gruba aşina olmam bu şarkıyla, bana göre gayet gecikmeli bir şekilde oldu.

Ancak Cigarettes After Sex’in diğer bazı grupların aksine ani başarı yakalayan yalnızca tek bir şarkıyla adlarını sürdürmeyecekleri aşinaydı. İlk albümlerine kadar olan süreçte yayımlamış oldukları EP’lerdeki her bir şarkının kalitesi ve dinleyici üzerindeki etkisi tartışılmaz. Grubun özgün özelliklerinden olan yumuşak melodileri, Greg’in puslu ve narin vokalinin yani sıra, her şarkının sözleri de karşı konulamaz bir etki yaratıyor. Böylesine duygusal, betimsel ve romantik şarkılar yazan, kendine özgü bir müziği olan ve birçok tarifsiz duyguyu iliklerime kadar hissettiren erkek vokale sahip bir grup,müzikte dünyasında uzun zamandır eksikliğini hissettiğim bir durumdu.

Albümün genelinde, ikili ilişkiler hatta bunun da ötesinde umut ve umutsuzluk, mutluluk ve mutsuzluk gibi temel hisler, gerek şarkıların hikayesinde gerekse melodilerde belirgin bir şekilde kendini gösteriyor.

Grubun öne çıkan şarkılarından “K.“, “Each Time You Fall in Love” ve “Apocalypse“te de olduğu gibi Cigarettes After Sex, hayatınızda yaşamamış olduğunuz ince ayrıntıları ve acıları bile derinden hissetmenize neden olabiliyor.

Her yeni dinleyişte albümdeki şarkılar insanı daha fazla kendine çekse de, son birkaç gündür en çok dinlediğim şarkılar “Sunsetz” ve “Opera House“. Şarkıların melodi ve tempoları birbirine paralel olduğu halde her biri diğerinden bir o kadar da farklı.

Şarkılarının atmosferine uygun olarak grup, gerek albüm kapaklarında, gerek fotoğraflarında gerekse videolarında hep siyah-beyaz renkleri tercih ediyor. Bu odağın gerçekliğini bir kenara bırakırsak, grubun müziğini dinleyen büyük çoğunluk da tahminimce siyah-beyaz bir film karesi hayal ediyordur bu tınılar eşliğinde. Bir başına sahil kenarında denize saatlerce bakmak gibi… Çıkılan uzun bir araba yolculuğu ya da sıcak bir günde tatlı bir rüzgar eşliğinde ağaçlardaki yapranların dansını seyretmek gibi… Bu kesitleri siyah beyaz düşünüp araya Cigarettes After Sex şarkıları serpiştirdiğinizde hüzünlü ama bir o kadar da huzurlu bir bütünlüğü elde ediyorsunuz.

Uzun lafın kısası, karşımızda yılın en güçlü albümlerinden biri duruyor. Kendi isimleriyle çıkardıkları ilk albümle Cigarettes After Sex, müzikal anlamda kusursuza yakın melodi ve vokal ziyafeti sunuyor dinleyiciye. Kendinizi müziğe kaptırıp dans etmekten, dans ederken de göz yaşı dökmekten alı koyamayacağınız türden.