Albüm Puanı: 7.5 / 10

Hemen dinlenecek şarkı listesi:

1) Machine Gun,

2) What Is Right,

3) Alive,

4) Count On Me

Son yıllarda müziğin evriminin çok hızlı bir şekilde değişimine tanık oluyoruz. Bu olaylardan da çok ilginç isimlerle tanışıyoruz. Yine durağımız Kraliçe’nin memleketi: Britanya

Chase and Status ikilisinden ve yeni albümleri Brand New Machine‘den bahsedeceğim.

Aslında Türkiye’den farksızdır bu konuda yurtdışı. Bir çok grubun müzik kariyeri üniversite zamanlarında başlıyor. Chase and Status ikilisi de Manchester Metropolitan University‘deki arkadaşlıklarının sonucu ortaya çıkıyor. 2003 yılından bu yana aktifler. Biraz müziklerinden söz etmek gerekirse; UK Garage desek yanlış olmaz. UK Bass, Grime, British hip hop, Dancehall, Dubstep ve Drum’n Bass türlerini kendi içinde çok iyi harmanlayan bir müzik üretiyorlar. 2008’e kadar bazı single’lar ile müzik kariyerlerine devam ederler. İlk çıkış ise, 2008 yılında yayındıkları ‘More Than Alot‘ albümüyle olur. ‘Against All Odds’, ‘Pieces’ gibi şarkılarla tanınıyorlar. Bir sene sonra “End Credits’ ile yeni albümleri olacak olan ‘No More Idols‘ ı müjdeleyecektir. End Credits sayesinde UK Dance Chart‘ında bir numarayı görürler. Şarkının vokalinde yine İngiltere’nin yeni yıldızlarından Plan B mevcut olup aynı zamanda çok güzel bir videosu da mevcuttur.

Aynı sene ise ikiliye prodüksiyon teklifleri yağmaya başlıyor. Rihanna, Snopp Dogg, Tinchy Stryder, Example gibi isimlerle çalışmaya başlıyorlar.

İkili 2010 yılında da prodüksiyonlarla uğraşırken, ‘Let You Go’ ile hayranlırını da unutmuyor ve mesajı veriyorlar: “2011 yılında yeni albüm!” Grup, 2011 yılında ‘No More Idols‘ı yayımlıyor. Albüm, İngiltere listelerinde 2 numarayı görüyor ve Chase and Status patlaması geliyor. İkili bu yıl yani 2013 itibariyle yeni albümü ‘Brand New Machine‘i yayımladı. Şimdi size bu albümün ufak bir kritiğini yaparak yazıyı daha da uzatacağım. Muhtemelen fenalık geçireceksiniz ama olsun yine de devam edeceğim.

7 Ekim itibariyle albüm çıktı. Önce ‘Lost and Not Found‘ single’ı geldi sonra da ‘Count On Me‘ i bizlere sundular.

Grup yine çorba tarzıyla birden çok farklı türü bize sunacaktı. Bu kesin belliydi ki albüm ‘Gun Metal Ray‘ gibi rap/grime/rock/numetal/experimental gibi tuhaf türlerin bulunduğu garip bir şarkıyla açılıyor. Arkasından Ragga Dancehall dediğimiz alt fakat kült bir türün nadide olabilecek örneklerinden biri olarak ‘International‘ yer almakta. Şarkının vokalinde Cutty Banks var ve kesinlikle bağımlılık yaratacak bir şarkı. Sırada ise albümün ikinci single’ı olan ‘Count on Me’ var ve şarkı yine bambaşka bir türle karşımıza çıkıyor. 80’ler synth soslu 8bit müziği eşliğinde 90’lar disco şarkılarını andırıyor. Vokalde soul müzisyen Moko var. Sonrasında bizi ‘Blk & Blu‘ karşılıyor. UK Garage, Funky, Sytnpop, Deep House gibi türlerle iç içe. Noluyor bile demeden bizi ‘Pressure‘ karşılıyor hem de son dönemde millete gerdan kırdıran Major Lazer var featuring kısmında. Bildiğimiz Ragga Dancehall/Soca şarkısı ama yine n’alaka? diyebiliyorsunuz. Arkasından karanlık atmosferiyle Pusha T vokaliyle azman kaplan bir Grime şarkısı ‘Machine Gun‘ sizi karşılıyor. Dinlerken kendinizi karanlık zenci mahallerinde gezerken hissedebilirsiniz aman dikkat. Neyse deyip geçemiyorsunuz ‘Gansta Boogie‘ sizi bekliyor olacak. Underground hip-hop, grime kırması bir şarkı olup vokalde Knytro ismini görüyoruz.L an neydim noldum demeden gene karanlık atmosferiyle soul tabanlı, trip hop‘a göz kırpan, kadın vokalli ilginç bir çalışma çıkıyor; ‘Heaven Knows’. Elli Ingram vokalli bir şarkı yine abilerimizin yapmadığımız tarz kalmasın kafasında bir üretimi olarak görebiliriz.

Lost and Not Found‘, albümün ilk single’ı olmakla beraber albümün en sıradan şarkısı olarak rahatça söyleyebilirim. Gereksiz olmuş ama aksine çok da tuttu bu şarkı. Geçelim ‘Like That‘e derken yine farklı bir türle karşılaşıyoruz. Piyano rock’lı soul vokalli yaylıların bol bol kullanıldığı, bu ne ya demeden anlıyorsunuz ki ‘Like That’ buymuş. Arkasından 90’lar Disco şarkılarından biri mi bu deyip sonra da kendini Deep House yoluna bırakan ‘Deeper Devotion‘ selamlıyor. Bo Saris destekli ve vokalli ‘Breathing‘ ise bana göre elbümün en bombalarından. Acid Techno, drill’n bass altyapısı ile Squarepusher, Aphex Twin‘e selam çakıyor arkadaşlar. ‘What Is Right‘ ile son dönemin popüler müzisyenlerinden Nile Rodgers ve vokalde Abigail Wyles yardım ve yataklığıyla soul, funk, trip hop, nu jazz gibi türlere dans eden hafif ferahlatıcı etkisiyle başka daha ne olabilir ki mesajı veriyor. Albümün kapanışını ise – ki benim favorim ve 5 gündür aralıksız dinleyip aptal aptal sırıttığım – drum’n bass altyapısıyla ve önceki albümden End Credits ile benzer olması hatta ve hatta ikisinin de kapanış şarkısı olması bu şarkıyı çok özel kılan nedenlerden yalnızca birkaçı.

Uzun lafın kısası, bu abiler yine deneyebileceğimiz kadar bambaşka tarzları deneyip milletin kafasını allak bullak edelim mottosuyla çıkmışlar yola. Başarılı bir albüm bazı şarkılar sıradan ve dandik gelebilir ancak şu var; bir defa dinle at albümlerinden biri olmaması.