Geçtiğimiz birkaç yıl içinde dubstep underground mecralardan çıkıp daha da büyük yerlere yerleşti ve gittikçe popülerleşmeye başladı. Bunda şüphesiz “William Bevan” ya da bildiğimiz adıyla Burial’ın etkisi oldukça büyük. Onun müziği dubstep’in biraz daha karanlık tarafında, pek de alışık olmadığımız türde olsa da yaptığı işlere kayıtsız kalmak neredeyse imkansız.

İlk albümü “Brual”, 2006 yılında yayımlandıktan sonra büyük bir ilgi gören müzisyen, bu çalışmasıyla türüne oldukça farklı bir yorum getirdi. İlk seferde dinlenmesi biraz zor gibi gelse de albümü tekrar tekrar dinleyince daha da sevmeye başlıyorsunuz. Melankolik sound’a sahip albüm geniş bir skaladaki sample’larıyla da göz doldurdu ve eleştirmenlerden tam not aldı. 2007 yılında ise çıkardığı “Untrue” ise ilkine göre ayakları sağlam yere basan, daha karanlık ve daha başarılı oldu. Öyle ki Mercury Prize adaylığı bile getiren bu albüm Burial’ı daha büyük yerlere taşıdı. Albüm birçok listede kendine üst sıralarda yer buldu. Daha sonra Four Tet ve Thom Yorke ile çalışan müzisyen birkaç yıllık sessizlikten sonra 2011 ve 2012 yıllarında EP’ler çıkarmaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda ise Burial 2013’ün son süprizini yaparak “Rival Dealer” EP’si yayımlandı. EP, 3 şarkı ve yaklaşık 28 dakikadan oluşmakta. Müzisyen şarkılarını daha uzun tutmuş, dinledikçe atmoferine kapılmamak imkansız. Çeşitli yerlerden aldığı sample’lar hızlı başlayan ama sona doğru yavaş tempoya inen melodileri tamamlamakta. Bu çalışma şimdiden kritiklerden tam not aldı ve 2013’e elveda derken, yılın en iyi işlerine girmeyi başardı. Son olarak EP için en doğru yorumu ise Burial kendisi yapmış: “Yeni EP’ye kalbimi verdim, umarım birileri beğenir. Şarkıların zorbalık karşıtı olmasını istedim; belki birilerinin kendilerine inanmalarına, korkmamalarına ve pes etmemelerine yardımcı olur diye, ayrıca orada bir yerlerde birisinin onları umursadığını ve gözettiğini bilmelerini sağlasın diye. Aslında bir meleğin büyüsü gibi, onları kibar olmayan insanlara, karanlık zamanlara ve kendinden şüphe etmelere karşı koruyan.”

Kış günlerine cuk diye oturan bu EP’yi dinlemek isteyenleri şöyle alalım:

‘Rival Dealer’:

‘Hiders’:

‘Come Down To Us’: