Albüm Puanı: 8/10

Yayılanma Tarihi: 16.10.2015
Label: Sub Pop Records

 

Öne Çıkan Şarkılar:

1)Elegy to the World
2)Rough Song
3)Somewhere Tonight

Baltimore çıkışlı dream pop icracılarımız bizleri üzmeyip(!), iki ay gibi kısa bir aradan sonra bir önceki albümleri ”Depression Cherry” deki şarkılarla beraber kaydettikleri dokuz şarkıyı ”Thank Your Lucky Stars” albümü adı altında geçen hafta Sub Pop etiketiyle piyasaya sürdü. Aynı zamanda kaydedilip farklı zamanlarda çıkış yapılma durumunu yıllar önce Radiohead ve Metallica albümlerinde de görmüştük (Kid A/Amnesiac ve Load/Reload), ancak ikili onlar kadar bekleme yapmadı. Ayrıca grup bu kadar kısa bir sürede ikinci bir albümün piyasaya sürülmesinden kaynaklı oluşabilecek soru işaretleri için de twitter hesaplarından bu albümün B-side ya da bir EP olmadığının, dopdolu albüm gibi bir albüm olduğunun altını çizmişlerdi.

Son on yıla bakacak olursak, Beach House albümlerinde; düşsel melodileri Legrand’ın buğulu sesiyle ince ince işledikleri, analog ekipmanlarla depresif duygularımızı sonuna kadar doyurdukları kayıtlar dinledik. Grubun “Take Care”, “Myth”, “You Came to Me” gibi şarkıları daha eskimedi.

Thank Your Lucky Stars” çıkmadan önce bu albümün şarkılarının bir anda satırlara döküldüğünü, politik bir söylem olduğunu ve bunu bir şekilde ortaya koymak istediklerini belirtmişlerdi. Yani bu albümde daha öncekilerden farklı bir temayla karşılaşıyoruz.

Albümün ilk şarkısı ”Majorette”de Alex Scally‘nin, Semisonic grubunun 1998 yılındaki hiti ”Closing Time”daki akorları lo-fi bir sound ile harmanlayarak çatır çatır kullandığını duyuyoruz.

Rough Song” ve ”Somewhere Tonight”albümün en Beach House, en naif şarkıları olmuş.”Elegy to the Approach” da ise daha törensel bir atmosferde nefes alıyoruz. Mantraların yapıldığı, Scally’nin gitar solosunu ve pedallarını şiir gibi kullandığı şarkıda, klavye biraz daha arka planda kalıyor.

Albüme genel olarak baktığımızda bir önceki Beach House albümleri kadar yoğun duygu yüklü hava hakim değil. Dinledikçe sevilen, dinledikçe kulağı doyuran, Slowdive‘ı anmadan edemediğimiz bir albüm olmuş. ”Dream-pop”ın yanı sıra shoegazer bir tavır da sergileyen rüya ikili, bu albümleriyle de playlist’lerimizde uzunca bir süre yer alacaktır.