Albüm Puanı: 9/10

Plak Şirketi: Secretly Canadian & Rough Trade
Yayınlanma Tarihi: 06.05.2016

 

Öne Çıkan Şarkılar:

1. Drone Bomb Me
2. 4 Degrees
3. Why did you Separate me from the Earth?

 

Ç

ok büyük bir heyecanla beklediğim albümlerden biri olan ANOHNI’nin “Hopelessness” albümü 6 Mayıs itibariyle Secretly Canadian ve Rough Trade etiketleriyle piyasaya sürüldü.

Zamanımızın en kült topluluklarından olan Antony and the Johnsons’dan Antony Hegarty, trans kadın kimliğiyle bağdaştırdığı ismi olan ANOHNI projesiyle ilk defa karşımıza çıkıyor. Antony and the Johnsons’in melankolik müziği ve Anohni’nin yumuşak sesiyle şarkıları dillendirme geleneği “Hopelessness”da devam etmiyor. Valgeir Sigurdsson’ın da ufak dokunuşların yer aldığı albümde ANOHNI, Hudson Mohawke ve Oneohtrix Point Never ile şarkıların tamamında beraber çalışmış. Bu bağlamda albümün sound’ı elektronik ve dans altyapılı. Ancak müzik, şarkıların sözleri ve içeriğiyle alakalı yanlış bir beklenti yaratmasın. Çünkü “Hopelessness” tam anlamıyla protest bir albüm ve adından da anlaşılacağı gibi çok da karanlık. Yalnızca bir şarkı dışında diğer şarkıların tamamı güçlü ve ağır derecede politik temalar içeriyor.

Albümden yayınlanan single’lardan biri olan “Drone Bomb Me”, sözler dikkate alınmadan dinlendiğinde elektro ve beat’lerden oluşan hareketli yapısı nedeniyle neşeli bir şarkı olarak algılanabilir. Ancak sözlerine bakıldığında şarkı, savaş ortamı ve devam eden bombardımanlarla ilgili. ANOHNI’nin açıkladığı üzere şarkı “Afganistan’da ailesi drone bombardımanından öldürülen küçük bir kız çocuğunun perspektifi”nden yazılmış.

Albümdeki şarkıların çoğunda ANOHNI; Amerika, hükümet ve politikalara yaptığı eleştirilerini direk dile getirmeyi tercih etse de “Watch Me”de biraz daha dolaylı ve alaylı bir yolu tercih etmiş. “Daddy, daddy/ I know you love me/ ‘Cause you’re always watching me” ile otel odasından, gittiği yerlere, izlediği şeylere kadar takip edildiğini dile getiren Anohni, “daddy” olarak tanımladığı varlığın aslında insanların her anını takip eden hükümetten başka bir şey olmadığını gösteriyor.

En yakalayıcı şarkılardan olan ve sakin girişiyle dikkati çeken diğer bir şarkıysa “Obama”. Bu şarkıyla ANOHNI Amerika’daki birçok kişinin düşüncelerini dile getirmiş. Obama’nın başkan adayı olması ve seçilmesiyle insanlarda oluşan umut ve sevinci hatırlatan ANOHNI, sonrasında Obama’nın gerçekleri söyleyenleri cezalandırması ve sorgusuz yargılamaları tekrarlayan bir yol izlemesine haklı bir isyanda bulunuyor.

“Crisis”da yine Amerika’nın yalanlar üzerine kurulan savaş politikalarına yönelik olmasının yani sıra, Guantanamo’daki işkence politikalarına da dokunan bir eleştiri. ANOHNI bunu yaparken, cevaplarının kolay verilemeyeceği sorular soruyor ve bu sorulara neden olan durumlardan dolayı üzgün olduğunu dillendiriyor. “Father/ If I killed your children/ With a drone bomb/ How would you feel? – Crisis/ If I tortured your brother/ In Guantanamo/ I’m sorry”.

Bu dünya sistemi, farklı cinsel kimlikleri “azınlık” sayan, bundan dolayı da üyelerine dışlama ve baskı dayayan bir sistem. ANOHNI’nin de transkadın olduğunu, böyle bir sistemde varolmasını ve deneyimlerini düşünürsek zaten apolitik olma ihtimali çok düşük bir seviyede.

Bir röportajında, dünyadaki sorunlara kendini katmadan çözüm aramanın yanılgısından bahseden ANOHNI, “Hopelessness”da kendisini de, ülkelerin politik çıkarlarından dolayı neden oldukları acı sonuçların içine katarak, kendisini de sorunun bir parçası görerek sorular soruyor, eleştirilerde bulunuyor ve çözümler arıyor. Vermek istediği mesaj da insanların bu şekilde bir yol izlemesini sağlamak. Umutsuzluktan bahsederken bunun yıldırıcı yanının dışında kendi içindeki, öfkeden kaynaklanan harekete geçirici özelliğinden de bahsediyor. Bunun sonucu olarak da her birimizin değişimi yaratması gerektiğinin altını çiziyor. “Hopelessness”, dünyadaki politik düzen ve neden olduğu acıları dans ve elektro müzik yoluyla yüzümüze vuran güçlü bir sanatsal çalışma.