Albüm Puanı: 8.5/10

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2014
Label: Lefse

Öne Çıkan Şarkılar:

1. In Love With Useless

2. Bye Bye, Big Ocean (The End)

3. Crushin’

Processor ve efekt aletleriyle uğraşmaktan devamlı ayaklarına bakan gitaristlerden adını alan shoegaze, bol distortion’lı gitarlar, kısık vokaller ve bulutların üstünde gezen atmosferiyle belki de müziğin dinlemesi en zor türlerinden. 90’ların başında My Bloody Valentine, Slowdive, Ride, Chapterhouse ve The Jesus and Mary Chain gibi gruplarla kendine hatırı sayılır bir kitle edinen bu tür, 2014 yılında da hala ses getiriyor. Primavera’da yıllar sonra birleşip headliner olan Slowdive, uzun bir aradan sonra gelen ve geçen yılın belki de en iyi albümünü yapan My Bloody Valentine, shoegaze’in en çok bilinen kült gruplarından.

A Sunny Day In Glasgow ise türünün yeni sayılabilecek gruplarından. Ben Daniels önderliğinde 2006 yılında kurulan grup, 2010 yılına kadar üç albüm çıkardı. Bu üç albümle hedef tam on ikiden vuruldu; eleştirmenlerin favorisi haline geldiler. Uzun bir aradan sonra çıkardıkları dördüncü albümleri Sea When Absent ise grubun bu zamana kadarki açık ara en iyi işi.

Sea When Absent’e hakim olan atmosferik ve melodik hava albümün diğer shoegaze albümlerinden sıyrılmasını sağlıyor, hatta bazı anlarda şarkılar dream-pop melodilerine teslim oluyor. “Byebye, Big Ocean” sert riffler ve soprano vokalle albüme akılda kalıcı bir başlangıç yapıyor. “In Love With Useless”  ise albümü yumuşatıp neredeyse Frankie Rose şarkısına çeviriyor. “Crushin” ve “MTLOV” ise lucid-slow-jam tadında ve masalsı atmosferde ilerlerken; “The Things They Do To Me” albümde space-rock denemesi olarak yer alıyor. “The Body, It Bends” adeta bir sakin folk şarkısını anımsatırken, “Boys Turn Into Girls”  sonlara doğru albümün dinamizmini arttırıyor.”Double Dutch” ve “Oh, I’m A Wreckler” albümün dream-pop tarafını temsil etmeye devam ediyor.

Sonuç olarak, A Sunny Day In Glasgow diğer işlerine göre daha sakin bir albüm çıkarmış. Grubun bel kemiği Daniels da bunu doğruluyor ve daha chilled-out ve ambient bir iş çıkardıklarını söylüyor. Eski albümlerindeki cayır cayır ve baş döndüren gitarlarlar olmadan da grup bekleneni veriyor ve yılın en iyi albümlerinden birini ortaya koyuyor.

‘In Love With Useless’:

‘Bye Bye, Big Ocean (The End)’:

‘Crushi’: