2

6 yıldır Türkiye’yi caz ritimleriyle dolduran Akbank Caz Festivali bu sene de bir çok önemli sanatçıyı ağırlayacak. Pozitif iş birliği ile yapılacak Akbank Caz Festivali 12 – 23 Ekim tarihleri arasında çeşitli mekanlarda düzenlenecek.

Bu sene 26. yılını kutlayacak olan Akbank Caz Festivali’nin programı şekillenmeye başladı. Birçok isme ev sahipliği yapacak festivalin en dikkat çeken isimleri ise; Tony Allen, Ron Carter ve Imany.

Son dönemlerde yükselişe geçen ve dünya üzerindeki hayran kitlesini katlayarak arttıran afrobeat’i hip-hop ve rock ile harmanlayan; davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen, 19 Ekim Çarşamba günü Babylon’da sahne alacak.

Festivalin en önemli konseri ise 20 Ekim Perşembe günü Zorlu PSM’de gerçekleşecek. İki Grammy ödüllü, Fransız hükumeti tarafından “Sanat ve Edebiyat Nişanı” sahibi Ron Carter, uzun süredir beraber çalıştığı Ron Carter “Golden Striker Trio” projesi ile boğazın esintisine caz tınıları serpiştirecek. Bill Evans, B.B King gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşma başarısını gösteren efsanevi isim, Donald Vega ve Russel Malone ile perşembe akşamınızı tatlandıracak.

Festivalin dikkat çeken bir diğer ismi ise Imany. 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena’da sahne alacak Imany, “The Shape of A Broken Heart” albümü ile soul müziği popüler kültürün çarkına sıkıştırma başarısını gösterdi. Soul’un hitap ettiği kitleyi modern vizyonu ile genişleten genç sanatçı, güçlü sesi ile müzikseverleri tatlı bir hafta sonuna hazırlayacak.

26. Akbank Caz Festivali’nde yerli caz tufanı da gerçekleşecek. Program şöyle:

14 Ekim: Fatih Erkoç
15 Ekim: Ferit Odman & Terell Stafford
22 Ekim: Okay Temiz, Tuluğ Tırpan & Juan – Garcia Herreros

Bu konserler ise Caddebostan Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek.

Festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com