2

0 Kasım‘da üçüncü stüdyo albümü “25“i XL Recordings etiketiyle yayınlayan İngiliz şarkıcı/söz yazarı Adele, müzik dünyasını sarsmaya devam ediyor. Albüm çıkışı bir haftayı geride bırakırken elde edilen istatistikler, Adele’in uzun yıllar hem Avrupa’da hem de Amerika’da kırılamayan satış rekorlarını geçtiğini gösteriyor.

Billboard‘un hazırladığı haberde Adele’in “25” ile ABD’de 3.38 milyon satış istatistiğine ulaştığı bilgisini bizlerle paylaştı. Bu istatistiklikle beraber “25”, ABD tarihinde bir hafta içinde ‘en çok satılan albüm’ ünvanını kazanmış oldu. Daha önce 2.42 milyon satış ile NSYNC‘in “No Strings Attached” isimli albümünün evinde bulunan bu ünvan artık Adele‘in elinde. İngiliz şarkıcı doğup büyüdüğü topraklarda da benzer bir başarı yakalayarak 800.307 adet albüm satışı ile Oasis‘in 1997 çıkışlı “Be Here Now” isimli albümünün 696.000 adet ile elinde tuttuğu ilk hafta satış rekorunu geçti.

Adele‘in bu büyük sıçramasındaki en büyük faktör, kuşkusuz “25” albümünün tüm stream kanallarından yayının yasaklanması ve şu ana kadar sadece “Hello” ve “When We Were Young” isimli şarkılarını dinleme şansını yakalamamız. Geçtiğimiz hafta Şubat ayında Avrupa stadyum turnesini duyuran Adele’in albüm satış sürecinde izlediği bu yol, bakalım ilerleyen günlerde dijital müzik piyasasını nasıl etkileyecek?