A

çık Radyo, bağımsız radyoculuğun öncüsü olarak 1995 yılından beri  “Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo” şiarıyla, gezegene sesini ulaştırmaya devam ediyor. “Bugün başlayan ve 9 gün 99 saat sürecek olan “14. Dinleyici Destek Özel Yayını” kapsamında pek çok sanatçı ile özel yayınlar gerçekleştirilecek.

Radyo ne işe yarar? diye soruyor Açık Radyo, manifestosunda ve hemen cevaplıyor;

‘Zihin Tiyatrosu’nu kurmaya.
Zeki, duyarlı ve nazik insanları bir araya getirmeye.
100.000 kişilik sürekli bir parti yapmaya.
Olabilecek en direkt teması kurmaya.
‘Sağırlara Program’ yapmaya.
Belli bir fikrî ve kültürel yapısı olan insanların bir arada olacağı bir ‘platform’ sağlamaya.
Bu insanları demokratik, özgür ve kaliteli bir ‘mecra’ çevresinde bir araya getirmeye.
‘Sağduyu’ya dayanan bir odaklaşmaya.
Kısacası nefes alıp, vermeye. ‘Temiz hava’ solumaya.

Açık Radyo’nun geniş ilgi alanı yelpazesinde kendinize pek çok liman bulmanız mümkün. Müzik, edebiyat, felsefe, bilim, tarih ve daha fazlasının şemsiyesi altında gezerken size ilham verecek bir söz, bir ses duymanız çok değerli. Peki bu nasıl oluyor? Bağımsız bir radyo nasıl bu kadar çeşitli ve kuvvetli bir sese sahip olabiliyor? Bunun arkasında emeği geçen pek çok insan var. Her yıl 1 hafta boyunca zenginleştirilen bir program eşliğinde dinleyiciler radyoya destek oluyor.

25 Mart Cumartesi başlayan ve 9 gün 99 saat sürecek olan bu seneki özel yayının teması “Empati, Özveri, Dayanışma ve Destek!” Açık Radyo’daki bu özel yayına 9 gün boyunca pek çok sanatçı ve programcı eşlik edecek. Sanatçılardan bazılar şöyle;

Sezen Aksu, Haluk Bilginer, Berkun Oya, Seren Yüce, Mert Fırat, Ohannes Şaşkal, Ahmet Ali Aslan, Ozan Sarohan, Barış Demirel, Entu, Kardeş Türküler, Gevende, Fezayafirar, Güzin Değişmez, mor ve ötesi, Kolektif İstanbul, In Hoodies, Ulaş Özdemir, Ceylân Ertem, Cenk Erdoğan, Cümbüş Cemaat, Bajar, Çağıl Kaya, Thunderbolt, Uğur Yücel, Can Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Cem Yılmaz

açık radyo

Açık Radyo dinleyici desteği nedir?

Herhangi bir sermaye grubuna bağlı olmadan yayın hayatını sürdüren Açık Radyo, dinleyicilerin destekleri ile yayın hayatını sürdürüyor.

Dinleyiciler seçtikleri programın istedikleri bir saatine destek verebiliyorlar. Yani dinleyiciler bedava dinleyebilecekleri bir yayının sürdürülebilmesi için para vererek destek oluyorlar. Bunun karşılığında ise radyo, destekçisinin adını programın başında ve sonunda anarak teşekkür ediyor.

açık radyo

Nasıl destek olabileceğiniz özel yayın haftasında radyoda hoş sohbetlerin eşliğinde uzun uzun anlatılıyor. İsterseniz web sitesinden de İlgili yönlendirmeleri bulabilirsiniz.

Bu hafta ile ilgili gelişmeleri Dinleyici Destek Özel Yayını Blogunu da takip edebilirsiniz.