Albüm Puanı: 9.0/10

Yayımlanma Tarihi: 28.01.2014

Label: Anjunabeats & Ultra Records

 

Öne Çıkan Şarkılar:

1- Sun & Moon

2- You Got To Go

3- Satellite / Stealing Time

 

Tony McGuinness, Jono Grant ve adını telafuz etmeye çalışmaktan daima kaçındığım Paavo Siljamäki’ den oluşan trance müzik grubu Above & Beyond’un dinlerken ruhunuzu teslim edeceğinize yürekten inandığım bir albümü var: The Above & Beyond Acoustic.

Above & Beyond, trance müziğin bilinen ve saygı duyulan isimlerinden. Fakat ben, bu onlarca alt türü olan, yüksek bpmlerde gezinen tekdüze müzik türüne asla ısınamadığımı belirtmek zorundayım.
Dinlemenizi şiddetle önereceğim bu albümde trance müzik değil; seslerini duyduğumda ister istemez “ ne varsa bu gevurlarda var ” dememe sebep olan çok yetenekli üç adet vokal, yitip giden bolca kulak pası ve ruhumun gıdası, kafamın içinde bir yerlerde düşüncelerimi her zaman dışarıda bırakıp girdiğim evin paspası olan müziğe neden aşık olduğumu bir kez daha hatırlatacak bolca sebep var.

Albümün ilk şarkısı olan Miracle, Annie Drury’ nin yorumuyla yumuşak bi giriş yaparak bize albümün devamında neler olacağının sinyalini veriyor. Ardından, büyüleyici sesiyle Zoe Johnston, bizlere içinde ; ” Dream on, little dreamer! This is how it all begins. ” gibi bi’ cümle barındıran You Got To Go şarkısıyla belki küçük belki de oldukça büyük bir hayat dersi veriyor.
İşte bu kısımda müdahale etme ihtiyacı hissediyorum. Bir dilek hakkım olsa, küçük-büyük ideallerimden sıyrıldıktan sonra, bu şarkının İstanbul’ un bütün sokaklarını 5 dakika 38 saniye boyunca esir almasını dilerdim. Belki insanlar biraz daha sakin, biraz daha ağırbaşlı, huzurlu olurlardı. Fakat ne yazık ki sokaklarda duyabileceğimiz sesler kargaşadan öteye gidemeyecek.
İşte şimdi beni en çok etkileyen şarkıyı anlatma zamanı: Sun & Moon. İlk saniyelerinde bile, devamında güzel bir şeyler olacağının habercisi bu şarkının vokali Alex Vargas. Alex abimizin sesi ve aksanı o kadar kaliteli ki bu, benim; “keşke böyle güzel sesli erkekler hep aşık olsa ve acı çekse” diye düşünmeme neden oluyor. Albümün geri kalanı da anlattığım şarkılar gibi ‘huzurlu ve sakin’. Hepsini, mümkünse sakin bir ortamda dinlemenizi tavsiye ediyorum. Son şarkı da bittiğinde belki uykunuz gelmiş olacak ama emin olun sahip olduğunuz tüm olumsuz düşünceler kısa süreliğine de olsa sizden uzakta olacaklar.

Şimdi izninizle sizi bu süslü cümlelerden biraz uzaklaştırıp Alex Vargas, değişik ve olağanüstü bir sese sahip Zoe Johnston ve Annie Drury ile tanıştıracağım.