Albüm Puanı: 9.5/10

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2014
Label: Erased Tapes, Kranky

Öne Çıkan Şarkılar:

1) Atomos XI

2) Atomos V

3) Atomos VI

Erased Tapes Records kurulduğu günden itibaren Ólafur Arnalds, Nils Frahm, Peter Broderick, World’s End Girlfriend gibi birbirinden yetenekli isimleri bünyesinde barındırarak ana akım müziğin uzağında bir sığınak sunuyor.  Dustin O’Halloran ve Adam Wiltzie ikilisinin oluşturduğu ambient/modern classical topluluğu A Winged Victory for the Sullen’da o yetenekli isimler arasında.

A Winged Victory for the Sullen kurulalı henüz üç yıl olsa da 6 Ekim’de ikinci LP’leri “Atomos” yayınlayarak ambient ve modern klasik müzik düşkünleri için sığınabilecekleri bir diğer muhteşem yapıtı sundu.  Atomos, İngiliz çağdaş koreograf Wayne McGregor’ın geçtiğimiz yıl Londra’da bulunan Sadler’s Wells Tiyatrosu’nda sergilediği aynı adlı dans gösterisi için bestelendi. Wayne McGregor aldığı sayısız ödülün yanında performanslarında da kullandığı ambient müziğe olan düşkünlüğü, Radiohead’in Lotus Flower ve Atoms For Peace’in Ingenue video koreografilerine adını yazdırmasıyla müziği ve dansı bir araya getiren en başarılı isimlerden biri olarak tanınmakta.

3 yıl önce Eylül ayında 7 şarkılık aynı adlı debut albümlerini yayınladıklarında ikilinin yetenekleriyle başımız dönmüş; ambient ve klasik müziğin büyüleyici suretlerinden biriyle karşılaşmıştık. Ancak ilk albümün sakin yüzü ve klasik, chamber teması yerini daha ambient ve karanlık bir sounda bırakmış. Ayrıca ilk albümde karşılaştığımız “We Played Some Open Chords and Rejoiced”, “Steep Hills of Vicodin Tears”, “Minuet for a Cheap Piano” gibi uzun ve eğlenceli isimler yerine “Atomos I, II, III” gibi sıralamalar görüyoruz. Albümün dörüdüncü şarkısı “Atomos IV” ise olması gereken yerde değil. Dördüncü şarkı olmadan, ilk albümün üzerinden üç yıl ve bir EP geçtikten sonra yine sonbaharda yayımlanan albüm, 62 dakika 30 saniye boyunca dinleyicisini boyutlar ve duygular arası geçişlerle sürükleyen bir yolculuk vaat etmekte. Albüm tematik odaklı yazıldığı için ayrı şarkılar olarak değil bir bütün olarak ele almak daha sağlıklı olacaktır. Vücudu, atomlarını, zihni ve bilimi konu edinen Atomos performansı için yazılması ikilinin müziği üzerinde yeni bir etki daha ortaya çıkarıyor; albümü dinlerken kan akışınızı, nabzınızı duyabilir, vücudunuzun her noktasını hissedebilirsiniz.

Çello, violin, arp, keman, piyano kullanılarak oluşturulan neo klasik kompozisyonlar tansiyonu yükselten elektronik ögeler ortam sesleriyle birleşerek, karanlık bas tonları ve piyano ile sarılı çok katmanlı bir orkestrayı oluşturuyor. İlk albümlerine oranla daha karanlık ve çarpıcı bir atmosfer yaratan ikilinin bu ilhamı Wayne McGregor’dan mı, albümün kaydedildiği Berlin’in elektronik sahnesinden mi yoksa Reykjavik’in izole ortamından mı aldığını bilemesek de bu ilhamla bir başyapıt yarattıkları ortada.

Ambient ve klasik müzik düşkünleri için hem sonbaharı kurtaracak hem de raflık bir yapıt niteliği taşıyan Atomos, kendisinden başka herhangi bir şeyi kabul etmeyen albümlerden. Özellikle Atomos VI bölümünde boşlukta süzülebilir, ayrıntılarını yitirdiğiniz belleğinizde kaybolabilir ya da soğuk bir okyanusta gözlerinizi açabilirsiniz ancak günlük işlerinizle ilgilenirken geri planda dönebilmesi mümkün değil.  Dustin O’Halloran ve Adam Wiltzie kelimelerle tarifi pek mümkün olmayan bir yolculuk yaratmayı başarmış. Onları dinlemenin en enfes hali ise sessiz ve yalın bir odada, kendine dönük gerçekleşiyor.