L

eonardo DiCaprio’nun 6. kez “En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday görüldüğü ve sonunda Oscar’a layık görüldüğü 88. Akademi Ödülleri’nin bizim adımıza en  önemli olayı canlı performanslardı.

 

Lady Gaga, Grammy’nin ardından Oscar Ödül Töreni’nde de sahne aldı. Oscar’a aday olduğu parçası “Til It Happens To You”u seslendiren Gaga, dinleyenleri derinden sarstı. Kadına şiddet ve tacizi eleştiren güçlü parçasını muhteşem bir performansla sergileyen Gaga, ödülü son zamanlarda sergilediği enteresan tavırlarla eleştirilen Sam Smith’e kaptırsa da unutulmaz bir performansla iz bıraktı.

 

Gecenin bir diğer etkileyici performansı ise The Weeknd’den geldi. Fifty Shades Of Grey filmindeki “Earned It” parçasını seslendiren genç sanatçı, filmin polemiğe neden olan rengine uygun bir performans sergiledi. Performansı “sadomazoşist” bulan ve Akademiyi müstehcenliği kabul edilebilir bir olgu olarak reklamlandırmakla suçlayan bir kesim The Weeknd‘i eleştirilerin odak noktası haline getirse de, performansın etkileyiciliğine bir söz söylenmeyeceğini düşünüyorum.

Büyük ödülün sahibi ise Sam Smith oldu.“Writings On The Wall”u çıkardıktan sonra kurduğu “Thom Yorke’u tanımıyorum” cümlesi ile eleştirilen İngiliz sanatçı, “En İyi Özgün Şarkı” ödülünü İngiltere’ya götürmeyi başardı. Vasat bir performans sergileyen Sam Smith, konuşmasında da bir takım hatalar yaptı. Oscar kazanan ilk eşcinsel sanatçı olduğunu belirten sanatçı, Dustin Lance Black ve Twitter tarafından ağır bir şekilde eleştirildi.