4

6. İstanbul Müzik Festivali, açılış konserini dün 14 yıldır gelenek halini aldığı üzere yine Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Güney Koreli piyanist Yekwon Sunwoo ile gerçekleştirdi. 12 Haziran’a kadar devam edecek festivalde kaçırmamanız gereken konserleri, nedenleriyle birlikte sıraladık.

1-  Bu Konser Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler Listesinde Yerini Almalı

Festivalin en son 2009 yılında ağırladığı dünyanın en önde gelen orkestralarından La Scala Filarmoni Orkestrası, şef Daniel Harding yönetiminde ve Grammy ödüllü piyanist Daniil Trifonov solistliğinde yeniden festivalde. 1982 yılında kurulan orkestra 35 yıl içinde 600’ün üzerinde konser verdi, neden bu konserin birini de siz izlemeyesiniz?

Üstelik Paris Orkestrası’nın daimi şefi İsveç Radyo Senfoni Orkestrası’nın müzik direktörü ve Mahler Oda Orkestrası’nın 20 yıllık ödüllü şefi Daniel Harding yönetiminde ve çağımızın en önemli genç piyanistlerinden, 2016’da Gramophone Yılın Sanatçısı, 2017’de ECHO Klasik Ödülü ve 2018 yılı başında da Grammy alan Daniil Trifonov’un solist olacağı bu konser ölmeden önce yapılması gereken listesinde bile yerini alabilir. La Scala Filarmoni Orkestrası konseri 27 Mayıs Pazar akşamı saat 20.00’da Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda.

2- Sadece Konser Değil Sosyal Bir Amacı Da Var

Barışa ve huzura müzik yoluyla ulaşmaya kendine amaç edinmiş ve bu konuda birçok farklı alanda çalışmalar yürüten mezzosoprano Joyce DiDonato’nun projesi “Savaşta ve Barışta” Türkiye’de ilk kez İstanbul Müzik Festivali’ne konuk oluyor.

Aya İrini’nin büyülü atmosferinde neslinin en güçlü şancılarından biri olarak gösterilen Joyce DiDonato ayağınıza kadar gelmişken kaçırmayız deriz. Üstelik kendisinin iki Grammy’si ve 4 kez aldığı ECHO Klasik Yılın Kadın Sanatçısı Ödüllerini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Savaşta ve Barışta 1 Haziran saat 20.00’da Aya İrini Müzesi’nde.

3- Efsane bir çellistin doğum günü kutlamalarına katılmak istemez misiniz?

Benzersiz bir kariyere ve hayat hikâyesine sahip çellist Mischa Maisky’yi İstanbul Müzik Festivali 1 değil 2 konserde birden ağırlıyor. Hem de ikincisi ailecek!

Rostropovich ve Piatigorsky ile çalışmış tek isim olan Maisky’nin dünyada birlikte çalmadığı orkestra kalmamış. Ee dolayısıyla da aldığı ödüllerin de haddi hesabı yok dersek yeridir. Festivalde Franz Liszt Oda Orkestrası’na eşliğinde vereceği ilk konseri 2 Haziran Cumartesi akşamı Aya İrini Müzesi’nde. İkinci konseri ise kendi gibi müzisyen olan kızı ve oğluyla vereceği Maisky Kesişmeleri 4 Haziran Pazartesi akşamı Süreyya Operası’nda olacak. Festivalin, kendisinin 70. doğum günü onuruna Yaşam Boyu Başarı Ödülünü de sunduğunu hatırlatalım.

4- Divayı ayağınıza getirdik

Düşünün ki biri Guiseppe Verdi’nin sesi olarak anılıyor. Veee düşünün ki bu sese Metropolitan Operası özel prodüksiyon hazırlıyor. 20 yıldır dünyanın önde gelen opera ve konser sahnelerinde dinleyenleri büyüleyen Diana Damrau’dan başkası değil. Hem Damrau’yu hem de Opera News’in “bir tanrıya yaraşır kadifemsi bas” olarak tanımladığı kocası Nicolas Testé’yi dinlemeden bu festivali bitirmeyin.

Verdissimo konseri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde 7 Haziran Perşembe Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda.

5 – Dünya prömiyeri görmeden gitti demesinler

Yoksa siz bir dünya prömiyerine şahitlik etmediniz mi? Murathan Özbek’in kamerasından gitmek, uzaklaşmak, yolda olmak hissini yansıtan görüntüler eşliğinde özel hazırlanan repertuvar Gülsin Onay yorumuyla özel bir müzik ziyafetine dönüşecek. İyi bir yönetmen ve iyi bir müzisyenin bu çok disiplinli işini de bu listeye eklemeden bırakamazdık.

Yolda, 11 Haziran Pazartesi günü Süreyya Operası’nda.