1

008 yılında dinleyiciyle buluşan Portland menşeli plak şirketi Fresh Selects‘in kurucusu Kenny Fresh‘in müzik geçmişi 10 yıla dayanıyor. 2005 yılında liseden mezun olduktan sonra Detroit çıkışlı prodüktör Waajeed‘in plak şirketi Bling47′de staja başlayan Kenny Fresh, geçen üç yılın ardından Fresh Selects adında bir blog oluşturdu. 2010 yılında konsept değişikliği sebebiyle kapanan blog sonrası Kenny Fresh, Erykah Badu ve Madlib gibi isimlerle konser turları düzenledi. Sanatçılar hakkında yazdığı yazılar sonrası Knxwledge, Key Nyata ve St Louis gibi isimlerin şarkılarını yayınlamaya başladı. O zamanlar adı konmasa da yavaş yavaş bu günkü şeklini almaya başlayan Fresh Selects, adını tüm dünyaya 2015 yazı duyurdu.

“There were no budgets. It was a test run: teaching myself how to put projects together, how to executive produce, how to art direct.”
 Ağustos ayında Kendrick Lamar, Schoolboy Q ve Ab-Soul gibi isimlerin bünyesinde bulunduğu Top Dawg Entertainment‘ın eş başkanı Dave Free, Fresh Selects‘in Soundcloud sayfasıyla karşılaştı. Fresh Selects‘in ilerlediği çizgi hakkında övgü dolu sözler içeren bir telefon konuşmasının ardından Kenny Fresh kendini Top Dawg Entertainment sanatçısı Jay Rock‘ın son albümü 90059‘ın yapım sürecinde buldu. Aynı zamanda Fresh Selects‘e bağlı şarkıcı/söz yazarı SiR, Kendrick Lamar‘ın önerisiyle 90059‘da karşımıza çıkan “The Ways“de konuk sanatçı olarak yer aldı.
Kısa zamanda bir milyondan fazla dinleyiciye ulaşan Fresh Selects, Avrupa ve Japonya pazarına açılmayı planlarken, 2016 adına hızla büyüyen ve adını sıkça duymaya başlayacağımız isimler arasında yer alıyor. Yeni yılın ilk 2nd Generation serisinde Fresh Selects adı altında yayınlanan en iyi 10 şarkıyı listeledik.