Adını besteci, prodüktör ve ambient müziğin kurucularından olarak bilinen Brian Eno‘nun manifestosundan alan Music For Non-Musicians, 2009 yılında Eskişehir’de kurulup 2013 yılından bu yana İstanbul’da ikamet eden bağımsız bir müzik kolektifi. M4NM tarafından yayınlanan en iyi 10 şarkı 2nd Generation #21‘de.

“Yeraltında ikamet eden yerel müzisyenler için bir yolüstü lokantası ya da oyun alanı olma gayesindeki M4NM çalışmalarına ağır ağır da olsa devam etmekte beis görmüyor.
Çünkü: harekete kimse mani olamaz!”

 

  • Mono – Yalancı

2015 çıkışlı Ölmedik Sürünüyoruz adlı EP’nin ikinci şarkısı. Vokalin zaman zaman çatlayan sesinin şarkıya kattığı buğu göz ardı edilemez.

  • Armonycoma or slt – Operational w Cengâver 

Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick’in akıl almaz ürünü 2001: A Space Odyssey‘den tanıdığımız H.A.L. 9000‘i duyma şerefine eriştiğimiz “Operational” listede yer almayı hak ediyor.

  • Cengâver – Desu Noto

 I’mpty ve Cengâver‘in 2012 çıkışlı ortak çalışması A.M & P.M‘in son şarkısı özellikle Desu Nôto, daha bilinen adıyla Death Note severler için bir hediye. ‘Kira Theme”in temel alındığı şarkı “Desu Noto”, bir beat ‘e kapıldım gidiyorum derler ya işte öyle.

  • Tales – Sessiz

Adı gibi hiç değil her an bir düello başlatabilir “Sessiz“. Yaylılar ve davulun uyumu, aynı zamanda çarpıcı ve kışkırtıcı bir vokal.

  • Forsioux – Pan

Eskişehirli trio Forsioux’un şarkıyla aynı adı taşıyan albümünde dinleme fırsatına eriştiğimiz “Pan”, şarkının ilk bölümünde vuran davulları ve sonrasında solosu ile alıp alıp götürüyor.

  • Ağaçkakan – Köpekler ve Sigara Paketleri

“Köpekler ve Sigara Paketleri”, Ağaçkakan‘ın 2013 yılında yayınladığı baştan sona bir ders olan 12 şarkılık albümü Uyuyan Adam‘da yer alıyor. Dur durak bilmeyen bir şarkı, Canavar‘dan harika bir artwork.

  • Sadece Bu Yeterli Değil – Uzaklaşmak

Özcan Alper‘in 21. Avrupa İlk Filmler Festivali En İyi Müzik ve 15. Altın Koza En İyi Film ödülü dahil bir çok ödüle sahip 2008 yapımı Sonbahar filminin en can alıcı sahnelerinden birinden alınan sample ile oluşturulmuş “Uzlaşmak“, Sadece Bu yeterli Değil‘in ikinci albümü Hopa’nın karanlığını özetler nitelikte.

  • No Call ‘Recently’ – Bobby Sands

1981 İrlanda Açlık Grevinde, 66 günlük açlık grevi sonucu Maze Hapishanesinde yaşamını yitiren İrlanda Cumhuriyet Ordusu önderlerinden “Bobby Sands” adlı  şarkı, olayın tüm gerçeği ve daha fazlasını Ağaçkakan‘ın gözünden görmemizi sağlıyor.

  • Muasır – 1 Oda 3 Pencere

Muasır belki de M4NM bünyesinde yer alan en farklı isim. 2014 yılında yayınlanan Pal Sokağı Çocukları adlı EP’si ile hemen aradan sıyrılıp yükseklere doğru yol alıyor. Baştan sona  muazzam bir altyapı. Bir tercih yapmak zor oldu benim için, iyisi mi siz tüm EP’yi dinleyin.

  • No Call ‘Recently’ – Kahve Ft Ados:

Kahve, M4NM tarafından yayınlanan ilk albüm Rutin‘de karşımıza çıkıyor. Kuvvetli gitar ve davullarının üstüne gelen Ados‘un şiddeti tüm şarkıyı daha gerçek kılmış. “Kahve”, aynı albümde yer alan “Gömlek” ile yarışır.

FACEBOOK | BANDCAMP | M4NM