Ş

ehri 24. kez caz müziğine doyuracak olan Garanti Bankası sponsorluğundaki İstanbul Caz Festivali’nin birbirinden yetenekli müzisyenlerle dolu programı açıklandı.

İstanbul’da yazı geçirme sebeplerimizin başında gelen, dile kolay 24. yılını kutlayacak olan İstanbul Caz Festivali’nin basın toplantısı salı günü Zorlu PSM’de gerçekleşti. Geçtiğimiz sene 27 Haziran’da Damon Albarn ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile start veren festival, bu sene 4-20 Temmuz tarihleri arasında, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 20 farklı mekanında ağırlayarak farklı konser deneyimleri yaşatmaya devam edecek.

24. İstanbul Caz Festivali’nin Alametifarika tarafından hazırlanan tanıtım kampanyası şarkıların birleştirici gücünden yola çıkarak tüm kentlileri festivale çağırıyor. Festival afişleri, bugüne dek İstanbul Caz Festivali’ne konuk olmuş Özdemir Erdoğan, Nile Rodgers, Mercedes Sosa, Jane Birkin, Aynur Doğan, Eleftheria Arvanitaki, Mahsa Vahdat gibi sanatçıların farklı dillerden şarkılarının, umut dolu ve kucaklayıcı sözlerine yer veren #sarkilarkonusur temasıyla festivalin yirmi dört yıllık tarihinden farklı anlara da atıfta bulunacak. 

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin sunumuyla gerçekleşen basın toplantısına İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil’de konuşmacı olarak katıldı. Detaylı olarak açıklanan festival programına gelin kısaca bir göz atalım.

istanbul caz festivali

4 Temmuz günü start verecek olan festival, aynı gün Fatih Erkoç’a Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin takdim edilmesiyle başlayacak. Festival kapsamında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Gece Gezmesi, Ceylan Ertem, Gevende, Son Feci Bisiklet, Jakuzi ve Kolektif İstanbul gibi bağımsız sahnenin heyecan verici ve alternatif isimlerini ağırlayacak. Etkinlik, All Saints Moda Kilisesi, Club Quartier, Dorock XL, Kadıköy Sahne, KargART, Living Room, Moda Sahnesi, Zor gibi Kadıköy’ün sevilen mekanlarında 6 Temmuz günü gerçekleşecek.

İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl gerçekleşecek iki özel projesinden biri  flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya bir saygı duruşu niteliği taşıyacak.  8 Temmuz’da Zorlu PSM sahnesinde gerçekleşecek “Beyond The Memory” başlıklı projede sanatçının kariyerinin çeşitli evrelerinde birlikte çalıştığı Antonio Serrano, Carlos Benavent, Jose Mari, Nino Josele, Pirana gibi yıldız müzisyenlere dansları ve vokalleriyle Farru ve David de Jacoba eşlik edecek. Etkinliğe Levent Yüksel, Hüsnü Şenlendirici ve Cenk Erdoğan gibi önemli Türk müzisyenler de konuk sanatçı olarak katılacak.

Christian-McBride

Ülkemizin en köklü caz topluluklarından TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibi, topluluğun şefi Kamil Özler’in, cazın iki usta ismiyle ilk kez bir araya geleceği, 11 Temmuz’da gerçekleşecek olan konser festivalin diğer özel projesinden biri olacak. Şef Kamil Özler yönetimindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası bu gecede, müzik kariyerinde bugüne kadar beş Grammy Ödülü’ne layık görülen usta bas gitaristi Christian McBride ile kendi gruplarıyla olduğu kadar yaratıcı işbirlikleriyle de tanınan ABD’li caz saksofoncusu Joshua Redman ile aynı sahneyi paylaşacak. 300’den fazla kayıtla kendi neslinin en çok kayıtta bulunan caz sanatçılarından, Christian McBride ile müzik dünyasının gelmiş geçmiş en önemli caz müziyenlerinden Joshua Redman’ın TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile birlikte vereceği konser, festivalin kaçırılmayacak gecelerinden biri olmaya aday.

14 Temmuz’da kesinlikle kaçırılmaması gerekilen bir isim; Antonio Sanchez muhteşem davul performansıyla Zorlu PSM sahnesine konuk olacak.

 

Antonio Sanchez.

20 Temmuz günü 2017’ye veda edecek olan festivalin son performansını, 2009 Montreux Caz Festivali’nde solo piyano yarışması birinciliğini kazanan Azerbaycanlı piyanist Isfar Sarabski gerçekleştirecek. Yaptığı işbirlikleriyle caz sahnesinde yerini her geçen yıl daha da sağlamlaştırarak, Royal Albert Hall’dan Queen Elizabeth Hall’a kadar en görkemli konser salonlarında sahneye çıkan Isfar Sarabski’ye bu konserde Türkiye’den müzisyenler de eşlik edecek. Gecenin diğer topluluğu ise, Ağa Han Kültür Vakfı’na bağlı Aga Khan Müzik İnsiyatifi tarafından desteklenen Suriyeli saksofon sanatçısı Basel Rajoub’un Soriana Project üçlüsü olacak.

Şimdiden bizleri oldukça heyecanladıran 24. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri 3 Nisan’da satışa çıkacak. Kendi festival programınızı planlayıp biletleri tükenmeden almayı unutmayın!

Detaylı tam program İKSV Caz’da; http://caz.iksv.org/tr/program

45. yaşını kutlayan İKSV ve 24. yaşını kutlayan İstanbul Caz Festivali ile nice caz dolu günlere…