Fotoğraflar: Barış Çağlayan

2

4. İstanbul Caz Festivali yedinci gününde Sultan Park Swissotel The Bosphorus sahnesinde gerçekleşen konserlerle devam etti.

Yedinci günününde Swissotel’in muhteşem bahçesine konuk olan 24. İstanbul Caz Festivali’nde günün ilk konseri Amerikalı sanatçısı Kandace Springs’e aitti. Nashville’li sanatçı, babası Scat Springs’in izinden giderek müziğe adım atmış, Sam Smith’in ‘Stay With Me’ yorumu ile gözleri üzerinde toplamış ve hemen ardından Blue Note’un yapımcılığını üstlendiği Kandace Springs EP’sini yayınlamıştı. Soul, caz ve popun birleştiği yerde karşımızda bulduğumuz Springs, Sultan Park’ın yaz esintili atmosferinde sesi ve piyanosuyla bizlere keyifli dakikalar yaşattı.

Rag’n’Bone Man’in çıkış parçası “Human“ı da yorumlayan Kandace, performansı boyunca aşina olduğumuz birçok parçanın yanında kendi bestelerini de seslendirdi.

24. İstanbul Caz Festivali

Kandace Springs’ten tam yarım saat sonra sahneyi dev bir caz sanatçısı devraldı; Christian McBride. Yer aldığı 300’den fazla kayıtla kendi neslinin en çok kayıtta bulunan caz sanatçılarından biri olan Christian McBride, tamı tamına beş Grammy ödülüne sahip. 45 yaşındaki Amerikalı virtüoz yeni projesi Christian McBride’s New Jawn ile 24. İstanbul Caz Festivali’nin şu ana kadarki açık ara en iyi caz performansının sahibi oldu.

Caz camiasında adının geçtiği her yerde saygıyla anılan McBride, bizleri Christian Sands ve Ulysees Owen ile 24 Ekim 2014’te Cemal Reşit Rey Konser Salon’unda tanıştırmış ve gerçekten efsane bir performans izlettirmişti. Yeni projesi Christian McBride’s New Jawn’ı geçen sene yaz aylarında duyuran McBride, kadroyu açıkladığında dilimiz damağımız kurumuştu. Davulda efsane perküsyoncu Freddie Waits’in kendisi gibi adını ve şanını yürüten oğlu Nasheet Waits, trompette şahane kompozisyonlarıyla adından söz ettiren Josh Evans ve saksafonda geçtiğimiz sene yayınladığı ‘Nihil Novi‘ albümüyle ses getiren Marcus Strikland vardı. 24. İstanbul Caz Festivali programında bu kadroyu gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Nitekim o heyecan, konser gününde yerini saygı ve dopdolu bir müzik tatminliğine bıraktı desem yeridir.

24. İstanbul Caz Festivali

Christian McBride’ın yanında gecenin özellikle en dikkat çekici ismi kuşkusuz Nasheet Waits’ti. İnanılmaz bir davulcu. İnanılmaz. Kelimelerle ifade edemeyeceğim bir tekniğe ve müzik tutkusuna sahip. Konserdeki davul performansı şu ana kadar izlediğimiz ve izleyeceğimiz tüm davul performanslarının başına geçecektir.

24. İstanbul Caz Festivali

Festival bugün ülkemizin en köklü caz topluluklarından TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ve festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibi, topluluğun şefi Kamil Özler, Christian McBride, kendi gruplarıyla olduğu kadar yaratıcı işbirlikleriyle de tanınan ABD’li caz saksofoncusu Joshua Redman ve Kandace Springs’in Zorlu PSM Ana Sahne’sinde buluşacağı özel konserle devam edecek. Kaçırmayın!

24. İstanbul Caz Festivali için Flipboard uygulaması üzerinden oluşturduğumuz ve her gün güncellenen dergimizi göz atmak isteyenleri şuraya alalım.