Fotoğraflar: Barış Çağlayan

2

4. istanbul Caz Festivali Miles Mosley, Taksim Trio ve Paco de Lucia anısına düzenlenen birbirinden özel konserlerle devam ediyor. Şehrin caz halinde olan bitenleri kaleme almaya devam ediyoruz.

İstanbul’un caz festivali tüm hızıyla şahane konserlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz salı günü kapılarını açan 24. İstanbul Caz Festivali, cuma günü çok özel bir sanatçıyı Beykoz Kundura Fabrikası’nda ağırladı. O ismin adı Miles Mosley.

23. İstanbul Caz Festivali’nin yine Beykoz Kundura’da gerçekleşen konserlerinin en önemli ismi kuşkusuz Kamasi Washington’dı. Geçen sene aynı kadroda kontrbasta efsane bir performans gösteren Miles Mosley ile o zamandan beri tanışıyoruz aslında. Los Angeles caz topluluğu West Coast Get Down Collective kurucularından biri olan Mosley, geride bıraktığımız sene içinde ilk stüdyo albümü “Uprising”i yayınladı. “Uprising”, başta rock ve caz camiasından harika eleştiriler alarak Mosley’in kişisel müzik kariyeri için mükemmel bir ivme kazanmasını sağladı.

Bir senenin ardından 24. İstanbul Caz Festivali’nin dördüncü gününde aynı sahnede kendi müziğiyle sahnede olan Miles Mosley, son zamanlarda dinlediğim en harika konserlerden birini yaşattı. Mosley, tahmin edemeyeceğiniz kadar samimi bir kişiliğe sahip. Kendisiyle konser öncesi iki lafın belini kırma şansına da eriştik, ilerleyen günlerde röportajı buralarda okuyabilirsiniz.

24. İstanbul Caz Festivali

Miles Mosley şu ana kadar çıplak gözle gördüğüm en iyi kontrbasçı olabilir. O kocaman enstrümanla sahnede yer değiştirmelerini geçtim, mükemmel tekniğinin yanında harika bir vokal yeteneğine sahip. Gülüşü, konser aralarındaki duygusal ve sempatik konuşmaları ve müziğiyle son zamanlarda adını duyurmuş en önemli caz sanatçılarından birisi. Geleceğin cazının emanet edileceği eller, cuma günü Beykoz Kundura Fabrikası’nda harikalar yaratan ellerdi…

“Open Sesame” ile başlayan konser, “Reap A Soul” ile devam etti. “L.A. Won’t Bring You Down” ile seyircileri müziğinin bir parçası haline getiren Mosley ve ekibine yüzlerce ses eşlik etti. Ekip demişken, arkasında çok sağlam bir caz ekibi var Mosley’in. Kendisini klavyede Cameron Graves, davulda Tony Austin, saksafonda Howard Wiley ve trompette Chris Gray’i şahane performansları ve sololarıyla dinledik.

24. İstanbul Caz Festivali

Mosley kontrbasında kullandığı pedallarla günümüz gelişen müzik sektörünü cazaa çok iyi uyarlamış. Zaten kendisinin de söylediği gibi, onun müziği sessiz sakin ortamlarda dinlenebilecek bir müzik değil! Coachella ve Outlands gibi önemli müzik festivallerine davet edilen birkaç caz sanatçısından birisi. Performansını albümün en beğenilen şarkısı ‘Abraham’ ile kapatan sanatçı, Kundura’yı mest eden performansının ardından sahneye veda etti.

24. İstanbul Caz Festivali

Mosley’in ardından ülkemizin en önemli sanatçılarından olan Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez üçlüsünü, hemen ardından da Shye bun Tzur`un Rajasthan Express`li, elektronik destekli Qawwali müziğiyle güzel geceyi sonlandırıp vapurlara doluşarak Kundur’ya veda ettik.

24. İstanbul Caz Festivali

Festivalin beşinci günü Zorlu PSM’nin konserler salonlarında gerçekleşen Taksim Trio ve Paco de Lucia’ya anısını gerçekleştirilen özel konser ile devam etti. Bir nesli gitara ve iyi müziğe özendiren flamenkonun efsane ismi Paco de Lucia, ölümünün üç yıl ardından bu özel projede, uzun yıllar Paco de Lucia ile gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra, Chick Corea gibi caz sanatçıları ile de çalışmaları bulunan flüt sanatçısı Jorge Pardo, elektrik basta Flamenko çalış tarzı ile yepyeni bir teknik yaratan ve çağdaş yorumlarda bulunan Carles Benavent ile efsanevinin müzisyen ailesinden bir başka yetenekli gitarist Jose Maria Bandera, sanatçının unutulmaz müzikal mirasını gözler önüne serdi. Geceye Levent Yüksel, Taksim Trio ve Cenk Erdoğan gibi değerli Türk sanatçılarımız da katıldı. Paco de Lucia’dan aldığı ilhamla bugün Türkiye’nin sayılı perdesiz gitar virtüözlerinden biri haline gelen ve O’nun ölümünün ardından ona ithafen ‘Bir Ucu Yanık’ adlı bir beste yazan ve De Lucia’nın mezarı başında da çalarak onu ölümsüzleştiren Cenk Erdoğan ile ekibin uyumu kesinlikle görülmeye değerdi. Konsere futuristik tekniğiyle flamenkoya yepyeni bir soluk getiren, İspanya’nın yükselen yıldızlarından Nino de Los Reyes de danslarıyla performansa eşlik ederek Zorlu PSM ana sahnesini flamenkoya doyurdu.

24. İstanbul Caz Festivali

24. İstanbul Caz Festivali

Festival bugün kültleşen ve parklara yayılan etkinliği Parklarda Caz şehrin sakinlerini Fenerbahçe’nin mavisi ve yeşili ortasında keyifli bir güne davet ediyor. Genç caz gruplarının yanı sıra  İspanyol ekip Mastretta da zevke davet eden dans şarkılarıyla etkinliğin kapanışını yapacak. Bu güzel havada caz kokulu günü kaçırmamanızı tavsiye ederiz.