Fotoğraflar: Barış Çağlayan

İ

stanbul için caz vakti! Bu sene 24. yılını kutlayan, bizim için 11 ayın sultanı olan İstanbul Caz Festivali, 4 Temmuz akşamı Avusturya Kültür Ofisi’nde gerçekleşen açılış töreni ve konserleriyle başladı.

Yıllardır İstanbul’da yazı geçirme sebebimiz olan İstanbul Caz Festivali sonunda başladı. Bu sene “Şarkılar Konuşur” teması kapsamında farklı dillerde şarkı sözlerinin yer aldığı afişleriyle izleyenleri benzersiz bir müzik deneyimine davet eden 24. İstanbul Caz Festivali, 4-21 Temmuz tarihleri arasında usta müzisyenlerden genç yıldızlara 200’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı 20’den fazla farklı mekanda İstanbullu müzikseverlerle buluşturacak.

Festivalde bu sene “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görülen iki isimden biri Türkiye’nin en özgün müzik topluluklarından TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın duayen şefi Kamil Özler oldu. Antonio Dumoziç’ten gitar dersleri alarak müziğe başlayan Kamil Özler, 1977’de girdiği Kültür Bakanlığı Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda, Tülay Örser’le klarnet, Yavuz Özüstün ile Türk Musikisi ve Caz, Demirhan Altuğ’la armoni dersleri çalışmış ve mezun olduğu dönemlerde dışarıdan Berklee Müzik Okulu’nun, modern armoni, düzenleme ve orkestrasyon derslerini aldıktan sonra 1982’de başladığı TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndaki görevine o zamandan beri devam ediyor.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan bir diğer isim ise Türk pop ve caz müziğinin sevilen ismi Fatih Erkoç oldu. Ud sanatçısı babası Hasan Erkoç’un, üç yaşındayken kendisine hediye ettiği keman vesilesiyle müzikle tanışan Fatih Erkoç, Istanbul Belediye Konservatuvarı’nda yedi yıl boyunca trombon, piyano ve kontrbas eğitimi aldı. Ardından 11 yıl kaldığı Norveç’ten 1986’da dönen Erkoç, bir süre TRT’de “Yankılar” adlı müzik programını gerçekleştirdi ve yarım bıraktığı konservatuvar eğitimini de bu dönemde tamamladı. Türkiye’nin en önemli multi enstrümantalist sanatçılarından biri olan Erkoç, ödül töreninin ardından kendisine ait şarkılarının yanında “My Funny Valentine” ve “Caravan” gibi klasikleşmiş şarkıları o yüksek oktavlı şahane sesiyle seslendirerek Avusturya Kültür Ofisi’nde festivalin ilk konserini gerçekleştirdi. Konserde Erkoç’a dünyaca ünlü Türk davulcu Ferit Odman, kontrbasta Kağan Yıldız, piyanoda Ercüment Orkut eşlik etti.

Fatih Erkoç ile oldukça nostaljik başlayan açılış gecesi, Erkoç’un ardından sahneyi devralan Dela Dap’ın oldukça enerjik performansıyla devam etti. Praglı müzisyen Stani Vana‘nın önderliginde roman müziğini, pop, caz ve elektronik müzik ile harmanlayarak Doğu Avrupa’nın geleneklerini günümüz modern tınılarına yansıtan grubun vokali Beate Baumgartner nam-ı diğer Yola B. bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve temel swing adımlarıyla izleyenleri adeta mest etti.

Festival bugün iki farklı mekanda iki enfes konser ile devam edecek. Avrupa cazının yıldız isimleri piyanist Jacky Terrasson ve Stephane Belmondo’nun bu akşam (5 Temmuz Çarşamba) Fransız Sarayı’nın romantik bahçesinde vereceği konserle devam edecek olan festivalde aynı zamanda Korhan Futacı ve Kara Orkestra da Salon İKSV’nin konuğu olacak.

21 Temmuz’a kadar nefes almadan caz’a doyacağımız dopdolu programı incelemeyi unutmayın. Bizler festival süresince cazın nabzını tutmaya devam edeceğiz.

Nice caz dolu günlere!