Fotoğraflar: Barış Çağlayan

2

4. İstanbul Caz Festivali ikinci gününde toplamda gerçekleşen dört konser ile dolu dizgin devam etti. Şehrin caz halinde olan bitenleri kaleme almaya devam ediyoruz.

Havaların serinlemesiyle birkaç gündür biraz olsun nefes alan İstanbul, enfes caz konserlerine ev sahipliğine devam ediyor. 24. İstanbul Caz Festivali’nin ikinci gününün ilk konseri bu yıl ilk defa gerçekleştirilen ViTRin projesi kapsamında gerçekleşti.

Temellerini ülkemizin kültürel değerlerini daha geniş bir çerçevede tanıtmak ve kültürlerarası diyaloğu arttırmaktan alan “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması”, bu vesile ile güncel müziği odağa alan bir proje olarak geliştirilmiş. Türkiye’de özellikle son yıllarda hızla gelişen müzik üretimi ve dünyaya açılan müzisyenlerin çokluğu, yeni projelerin sadece Türkiye içinde değil uluslararası alanda da büyük ilgi ve talep görmesine yol açmakta ve gelişmekte olan müzik sektörümüzün bu alanda kurumsal olarak uluslararası temsil ihtiyacını İstanbul Caz Festivali bu proje ile göğüslüyor. Dünyada bu alanda faaliyet gösteren başarılı etkinlik ve kurumları da örnek alarak oluşturulan “ViTRin”in, zamanla ülkemizin olduğu kadar yakın coğrafyaların müzikal üretimlerine de kucak açan ve onları evrensel kültür ve sanata katkıda bulunacak şekilde tanıtan bir etkinliğe dönüşmesini planlanmakta.

Proje kapsamında sevgili Kerem Görsev’in triosundan da tanıdığımız kontrbasçı Kağan Yıldız ve yerli caz sahnesinde birçok isimle projelere imza atan piyanist Can Çankaya, taptaze duo projeleriyle sahnedeydi. Tüm caz severleri günün ilk etkinliğinde karşılayan ikili, herkesi Terramondo’ya ısındıran oldukça başarılı performanslar izledik.

24. İstanbul Caz Festivali

Ve sıra geldi piyanist Jacky Terrasson ve Fransız trompetçi Stephane Belmondo’nun ortak projesi Terramondo’ya… Uzun yıllardır defalarca aynı sahneyi paylaşan ikili 2016’da yayınladığı Mother albümüyle dostluklarını ve müzikal uyumlarını taçlandırmışlardı. Fransız Sarayı’nın enfes bahçesine konuk olan duo, bir daha yakalanması zor bir atmosferde inanılmaz bir konser deneyimi sundular. Terrasson ve Belmondo’ya sahnede tatlı yaz rüzgarları ve martılar sık sık eşlik etti.

24. İstanbul Caz Festivali

İkilinin bol bol doğaçlama ve balatlarına şahit olan kulaklarımız, Fransız Sarayı’nın ambiyansında unutulmaz bir geceye şahit oldu. Müziklerini yaparken birbirleriyle neredeyse göz kontağı bile kurmayan ikilinin, bol uzun vuruşlu ve bol sus’lu eserlerle nasıl ince bir müzik altyapısına sahip olduklarına ve kusursuz iletişimlerine şahit olduk. Festivalin en unutulmaz ve önemli etkinliklerinden biri olduğunu tekrar ve tekrar söylemek gerekli.

24. İstanbul Caz Festivali

Fransız Sarayı’nda Terramondo’yu uğurlarken Salon İKSV’de gecenin üçüncü konseri yine VİTRin kapsamında gerçekleşen Da Poet ile İdil Meşe’nin ortak projesi Rain Lab’a aitti. Trip-hop ve hip-hop’ı birleştiren Rain Lab’ın başarılı ve özgün performansının ardından Korhan Futacı ve Kara Orkestra sahneyi devraldı. Tamburada’nın Fantastik albümündeki söz, besteleri ve saksafon performansı ile tanınan besteci ve saksofonist Korhan Futacı karanlık tınılarına, agresif ve enerjik performansına yurt içinde gerçekleştirdiği birçok konserden zaten alışkınız. Futacı ve Kara Orkestra, Salon’u tıklım tıklım dolduran izleyicileri mest eden performansıyla geceyi ve kulakları özgün müziğiyle caza doyurdu.

24. İstanbul Caz Festivali

24. İstanbul Caz Festivali

Festivalde bugün üçüncüsü gerçekleştirilecek Gece Gezmesi, günün tek başlıkta toplanan 10’larca performansına sahiplik yapacak. Ceylan ErtemGevendeSon Feci BisikletJakuziKolektif İstanbul, Cenk Edoğan & Mehmet İkizLahza“, Özgün Semerci, No Land gibi bağımsız sahnenin en heyecan verici ve alternatif isimleriyle All Saints Moda Kilisesi, Club Quartier, Dorock XL, Kadıköy Sahne, KargART, Living Room, Moda Sahnesi, Zor gibi Kadıköy’ün sevilen mekanlarına yayılacak. Türk müziğinin en önemli temsilcilerini dinleyebileceğiniz bu özel geceyi kesinlikle kaçırmayın!