S

on dönemlerde yaşanan üzücü olayların sonuçları kültür-sanat dünyasına da yansıdı. Bu hafta İstanbul’da gerçekleştirilecek birçok konser ertelendi veya iptal oldu.

Yaz dönemine önemli isimlerin konserleri ile giren müzik sahnemiz son günlerde yaşananlardan dolayı birçok etkinliğinde değişikler yapmak zorunda kaldı. Dün gerçekleşmesi gereken One Love 15’in iptal olmasından sonra 23. İstanbul Caz Festivali’nde de önemli değişiklikler yaşandı. Yapılan açıklama ve festivalin yeni programı şöyle:

“İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak her zaman koşulsuz demokrasiden yana olduk. Ülkemizin bu sıkıntılı süreci atlatacağına inancımız tamdır. Müziğin hepimizin ortak dili olduğu inancıyla şu anda gerçekleştirmekte olduğumuz 23. İstanbul  Caz Festivali, aşağıda ayrıntılarını görebileceğiniz değişikliklerle devam edecektir. Programla ilgili gelişmeleri caz.iksv.org ve sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz.”

18 Temmuz Pazartesi

Cyrus Chestnut ve Buster Williams duo olarak Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde konserlerini gerçekleştirecek, Lenny White ise konsere katılamayacaktır.

Branford Marsalis Quartet with Special Guest Kurt Elling konseri iptal edilmiştir.

19 Temmuz Salı

Antonio Sanchez and Migration ve Scofield Mehldau Guiliana konserleri iptal edilmiştir. 

20 Temmuz Çarşamba

Ernest Ranglin & Friends konseri daha sonra duyurulacak başka bir mekânda gerçekleştirilecek, ön grup The Budos Band ise konsere katılamayacaktır. 

European Jazz Club (Avrupa Caz Kulübü) etkinliği kapsamındaki Bulut Gülen Quintet konseri Salon İKSV’de gerçekleştirilecek, konuk sanatçı Yuri Honing konsere katılamayacaktır.

21 Temmuz Perşembe

Gece Gezmesi etkinliği ileri bir tarihe ertelenmiştir. 

22 Temmuz Cuma akşamından itibaren konserler daha önce planlandığı şekilde devam edecektir.

 

Not: 19 Ağustos’ta gerçekleşmesi beklenen Morrissey konseri de iptal olmuştur.