Şehrin caz halini 21 yıldır doya doya yaşadığımız ve 17 yıldır Garanti Bankası sporluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 1 Temmuz’da başlıyor! 13 ayrı mekanda, Chick Corea, Stanley Clarke, Cécile Mclorin Salvant, Kellylee Evans, Hugh LaurieKatie Melua gibi cazın usta ve yetenekli isimlerinin bir araya geldiği 200’ü aşkın sanatçıyı 16 Temmuz’a kadar ağırlayacak olan festival, bu yıl ilk defa gerçekleşecek ‘Parklarda Caz‘ etkinliklikleri ile bizlere alternatif mekanlarda caz dinleme şansı sunacak.

21. İstanbul Caz Festivali’nin açılış haftası çok özel bir prömiyere ev sahipliği yapacak. Besteci, müzisyen ve yazar kimliği ile ülkemizin önemli sanatçıları arasında yer alan Zülfü Livaneli, Mevlana Celaleddin Rumi’nin İngilizce şiirlerinden merkeze alarak bestelediği eseri ‘Rumi Suite-The Eternal Day‘in Türkiye prömiyeri, Goethe Institut’un desteği ile 2 Temmuz Çarşamba akşamı 21.15’te Sepetçiler Kasrı‘nda yapılacak.

Henning Schmiedt, Romy Camerun, Fazıl Say, Sertab Erener, Trilok Gurtu, Okay Temiz, Burcu Karadağ, Joo Kraus, Ralph Gräßler ve Uli Moritz gibi önemli bir müzisyen kadrosunun seslendireceği ‘Rumi Suite-The Eternal Day’,  Mohammadamin Seyfi Ala ve Aylin Livaneli’nin işbirliği ile Farsçadan İngilizceye aktarılmış şekilde bizlerle buluşacak.

Festival hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler festivalin resmi wev sitesi, caz.iksv.org‘un yanı sıra, AppStore ve Google Play’den ücretsiz indirebileceğiniz İKSV Mobil ve AppStore’dan edinebileceğiniz İKSV Kitaplık uygulamasını kullanabilir.