B

u sene yayınlanmasını heyecanla beklediğimiz albümleri şöyle bir derleyelim dedik. Yerli sahnemizden de albümlerin bulunduğu listemizi şöyle;

Radiohead

Albümün çıkış tarihini ve adını bilmememize rağmen bu yıl yeni bir Radiohead albümüne kavuşacağımız kesinleşti. Radiohead’in geçtiğimiz Ekim ayında “Dawn Chorus” adlı bir şirket kurması yeni albümün habercisiydi. Grup, In Rainbows‘dan önce Xurbia Xendless, The King of Limbs‘den önce de Ticker Tape LTD’yi kurmuştu.

Kanye West – “Swish”

En son 2013’te çıkardığı Yeezus adlı albümüyle bizleri mutlu eden Kanye, 2014’den beri yeni albümünün haberini çıtlatıyordu. “All Day” adlı parçası ile bizleri heyecanlandıran West, geçtiğimiz günlerde de Soundcloud üzerinden yeni single’ı “FACTS“ı bizlerle paylaşmıştı. 11 Şubat‘da çıkması beklenen “Swish“, yılın en iyilerinden biri olmaya şimdiden aday.

The Last Shadow Puppets

The Age of Understatement‘dan 8 yıl sonra tekrar bir araya gelen Turner – Kane ikilisi, yaklaşık bir aydır müzik dünyasını heyecana boğuyor. Aralık başında bir araya geldikleri söyleyen ikili, 11 Ocak’ta da yeni single’ları Bad Habits‘i yayınladı. Retro-fütürist bir tarzla geri dönmesi beklenen The Last Shadow Puppets’in daha adı belirtilmeyen albümünün bahar aylarında çıkması bekleniyor.

Gorillaz

Gorillaz’ın yeni albümünün haberini geçen sene Jamie Hewlett açıklamıştı. Electronic müziğin kültlerinden biri haline gelen Gorillaz’ın yeni albümünde çok büyük isimlerin yer almasını bekliyoruz. Hewlett’ın Instagram hesabında David Bowie‘nin fotoğrafı paylaşılmıştı, bunu bir ipucu olarak görüyoruz.

Red Hot Chili Peppers

2011’de I’m With You adlı albümleriyle geri dönen Red Hot Chili Peppers, yeniden yapılanmaya girmişti. Uzun yıllar boyunca grubun içinde bulunan John Frusciante‘nin ayrılması ve onun yerine Josh Klinghoffer‘ın gelmesi, bir çok kişi tarafından yadırganmıştı. Fakat funk-rock’ın efsanevi grubu bu yorumlara yıkılmadı ve yeni albümün çalışmalarına başladı. Flea‘nin kolunu kırmasından dolayı aksayan albüm 2016’da bizlerle buluşacak.

Run The Jewels – “Run The Jewels 3”

Killer Mike ve El-P üçüncü albüm çalışmalarının başladığını geçtiğimiz yaz belirtmişti. Politik rap’in en iyi örneklerini sunan Run The Jewels müzik dünyasını önceki iki albümleriyle sarsmıştı. Üçüncü albümleri Run The Jewels 3‘ün de bu güçte olacağına inanıyoruz.

The xx 

Noel sırasında Facebook‘ta paylaştıkları fotoğraf ile bizleri heyecanlandıran The xx, bu yıl da bizlere indie/minimal tarzda bir şölen sunacak. Jamie xx, Ekim ayında “Şuan elimizde bir çok parça var, fakat bitmediler. Çok heyecanlıyım.” demişti. Jamie xx’in solo kariyerine yoğunlaşmasıyla küçük bir araya giren grup, 2016’da da adından söz ettirecek gibi.

Metronomy 

Joe Mount, geçen sene hayranlarına yeni albümlerinin 2016’da geleceğini söylemişti. Surf-electronica’yı bizlere tanıtan Metronomy, yeni albümün Beck ve Bryan Ferry’den esinlenerek üretildiğini de ayırca belirtmişti. Yeni albümlerinin Metronomy’nin başyapıtı olmasını bekliyoruz.

Royal Blood 

2014’te ortaya çıkan Royal Blood, müzik sahnesini köküne kadar sarsmıştı. Uzun süredir hard-rock’a aç kalmış müzik piyasası, Royal Blood‘ın muhteşem albümüne yapışmış ve grubu şöhrete kavuşturmuştu. BRIT Awards‘da En İyi Grup ödülünü almaları da çalışmalarının meyvesi olmuştu. Geçtiğimiz yaz Reading Festivali‘nde yeni single’ları “Hook, Line & Sinker” ı çalan grup yeni albümün dönemine girdiklerini belli etmişti. Royal Blood’dan büyük, patlamalı ve sarsıcı bir albüm bekliyoruz.

The Away Days

Best Rebellious, Paris, Less Is More gibi parçaları ile gönlümüzü fetheden Istanbul’lu grup,ülkemizin gururu haline geldi. SXSW Festivali‘nde çalacak olan The Away Days‘in ilk albümünü 2016’nın sonuna doğru çıkaracağını bekliyoruz. Indie/shoegaze sahnesinde dünyada isimlerini duyuracaklarına inandığımız The Away Days’in debut albümünü büyük bir heyecan ile bekliyoruz.

In Hoodies

Bu sene adından bahsettiren bir diğer grup da In Hoodies oldu. Bağımsız müzik sahnemizin en güzel kazanımlarından biri olan In Hoodies, “She Got Caught” ve “My Con” adlı parçaları ile müzik dinleyicisini çok etkilemişti. En son “Healing” adlı single’ını bizlerle paylaşan ve Demonation Festivali’nde performans sergileyen In Hoodies de 2016’da debut albümünü merakla beklediğimiz isimler arasında.