Geçen ay aramızdan ayrılan David Bowie‘ye adanan tören, önceki yıllara göre biraz sönük geçti. 2015’te Royal Blood’un sahnesi kadar dikkat çekici bir performans yoktu, ve ya üç basamak birden uçan Madonna da yoktu. Fakat Bowie anısına yapılan tören, 2016 BRIT Ödülleri’ni özel kıldı. Gary Oldman ve Annie Lennox’un konuşmaları izleyenleri duygulandırdı. Üstüne gelen Lorde performansı ise gözyaşlarına hakim olamamıza neden oldu.

 
Rave Mag ekibi olarak tahminlerimizde pek başarılı olamamız da moralleri biraz bozdu. Zira Foals‘un En İyi Britanyalı Grup ödülü almasını bekliyorduk. Ödülü, yeni albümlerini İnceleme Masamızda 3/10 olarak notlandırdığımız Coldplay aldı. En İyi Çıkış Yapan Grup’ta Years & Years ve Wolf Alice‘i destekleyen bizler, Catfish & The Bottlemen‘in kazanmasıyla ters köşe olduk. Günün sevindirici şaşkınlığı ise En İyi Uluslararası Kadın Sanatçı ödülünde oldu. Popüler kültürün hakim olduğu BRIT’de Lana Del Rey’in kazanmasını bekliyorduk fakat Björk ipi göğüsledi.
 
Günün en mutlu edici sonucu ise bizlere göre Tame Impala‘nın En İyi Uluslararası Grup Ödülünü kazanmasıydı.
 
Herkesin beklediği gibi Adele ödülleri ceplerine doldurarak ve şahane bir kapanış performansı ile geceyi sonlandırdı. Teşekkür konuşmaları sırasında heyecandan küfreden, Uzaya giden ilk Britanyalı astronottan ödül alırken gururdan ağlayan, En İyi Albüm sırasında ise samimi tavırları ile gönülleri fetheden Adele, süperstar olduğunu birkez daha kanıtladı.
 
Gecenin Tüm Sonuçları ise şöyle şekillendi:

 

En İyi Britanyalı Kadın Sanatçı: Adele
 
En İyi Britanyalı Erkek Sanatçı: James Bay
 
En İyi Uluslarası Grup: Tame Impala
 
En İyi Single: Adele – Hello
 
En İyi Britanyalı Grup: Coldplay ( Gönlümüzün şampiyonu Foals’du)
 
En İyi Uluslararası Erkek Sanatçı: Justin Bieber
 
En İyi Çıkışı Yakalayan Britanyalı Grup: Catfish and the Bottlemen
 
Uluslarası Başarı Ödülü: Adele
 
En İyi Uluslararası Kadın Sanatçı: Björk
 
En İyi Video Lip: One Direction
 
Mastercard En İyi Albüm: Adele – 25