İllüstratör: Esra Becan

Ş

öyle bir düşünüyorum da, 2015 gerçekten de kısa film formatında karşımıza çıkan, kimi retro, kimi gerçekten yenilikçi müzik videolarının yılı oldu. Alışılagelmiş klişe anlatımlar, gün geçtikçe yerini daha derinlikli olay örgülerine bırakmaya başladı. Lafı fazla uzatmadan, sırada ayrımcılık gözetmeden, işte bu yılın hem göze, hem kulağa hitap eden en iyi videoları:

The Soft Moon – Far

80’lerin estetizmine kabak tadı vermeden değinmeyi başarabilen ender isimlerden biri olan The Soft Moon’un esas adamı Luis Vasquez’le birlike Los Angeles’ın karanlık sokaklarında tur attığımız “Far”, karanlık, retro ve bir o kadar da korku dolu ve paranoyak atmosferiyle, 2011 yılında epey beğeni toplayan Drive filminin garip bir varyasyonu gibi aslında. Videonun asıl yıldızı ise Vasquez’in sürdüğü retro Pontiac.

Joanna Newsom – Sapokanian

Manhattan – East Village ve Washington Meydanı taraflarında çekilen klip, belki de Joanna Newsom’ın müziğinin dinleyiciye sunduğu hem yalın hem karmaşık hissiyatların görsel bir özeti. Son derece lo-fi, mütevazı ve doğal videoda, Newsom’ın peşinden adım adım sokakları geziyor, anlattığı öyküyü yakın bir arkadaşımızı dinlermiş gibi dinliyoruz. Tabii her şey bu kadar basit değil, klibin sonunda karşımıza çıkan itfaiye aracı bir şeylerin ters gittiğinin sinyalini de veriyor.

Courtney Barnett – Pedestrian at Best

Indie aleminde son zamanlarda çıkan en özgün isimlerden olan Grammy adayı Courney Barnett, “Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit” albümünden bize 90’ların en güzel kısımlarını hatırlatan bir kliple karşımızda. Barnett’in “2013’ün en iyisi” seçilmiş bir palyaço kılığına bürünerek diğer palyaçolarla boğuştuğu “Pedestrian At Best”, aynı zamanda Avustralyalı müzisyenin ne kadar iyi bir söz yazarı olduğunu da hatırlatıyor: “I think you are a joke, but I don’t find you very funny!”

Will Butler – Anna

Will Butler’ın bu yıl çıkan ilk solo albümü Policy’den yayınlanan ilk video “Anna”, aslında “Emma Stone, the Queen Mary gemisi ve dahiyane koreografi bir araya gelirse ne olur?” sorusunun cevabı. Yer yer Wes Anderson filmi The Life Aquatic with Steve Zissou‘yu anımsatan videonun koreografisi Sia’nın dansçı Maddie Ziegler’la olan video trilojisinde de hünerlerini sergileyen Ryan Heffington’ın elinden çıkmış.

Björk – Stonemilker

Neredeyse 40 yılı bulacak (40 yıl!) kariyerinde dokuz stüdyo albümüne imza atan İzlanda’nın gururu Björk, müziğinin yanı sıra yenilikçi yaklaşımlarıyla da kitleleri büyülemeyi başaran bir isim – 2015 tarihli albümü Vulnicura’nın açılış şarkısı “Stonemilker” için İzlanda sahillerinde çekilen videoda 360 derecelik bir sanal gerçeklik deneyimi sunarak bunu bir kez daha kanıtladı. Başta MoMA’da ve New York ve Londra’daki Rough Trade noktalarında deneyimlenebilen videonun YouTube uyumlu bir versiyonu da geldi, artık mutluyuz!

Kendrick Lamar – Alright

Kendrick Lamar’ı sokaklarda süper kahraman gibi süzülürken izlediğimiz “Alright”, yıl ortasına doğru çıkmasına rağmen, daha ilk haftalardan “yılın müzik videosu” ilan edilmişti bile. Bu yıl Amerika’da silahsız siyahi genç Michel Brown’ın vurularak öldürülmesinden sorumlu olan beyaz polis memuru Darren Wilson aleyhinde dava açılmaması kararından sonra ortaya çıkan öfke dalgası, ülkede kökleşmiş ırkçı cinayetler ve nefret söylemlerini tekrar gündeme getirdi. Bu olaylardan filizlenen Black Lives Matter hareketi tarafından da benimsenen videonun görsel zenginliğinin, dramatik ve ustaca verdiği mesajların arkasındaki isimse, P. Diddy, Nicki Minaj ve Lil’ Wayne gibi isimlerle çalışarak adını duyuran yönetmen Colin Tilley.

Tame Impala – Let It Happen

Richard Linklater’ın yönettiği Waking Life‘dan bu yana belki de ölüme dair halüsinasyonların en yenilikçi anlatımlarından birine imza atan Tame Impala videosu “Let It Happen”, grubun üçüncü albümü Currents’da yer alıyor ve son dakikada uçağına yetişmeye çalışan bir adamın kabus gibi deneyimini konu alıyor. Kahramanımızın başına gelmedik kalmıyor: hava alanında kalp krizi? Evet. Uçuşun ortasında bayılmak? O da var. Dipsiz boşluklara doğru yuvarlanmak? Tabii ki var!

Alabama Shakes – Sound & Color

Mangal yürekli grup Alabama Shakes’in aynı adlı albümünden çıkan ilk video, uzayda geçen dramatik hikayesi ve akıllara Moon, Interstellar gibi filmleri getiren atmosferiyle gerçek bir görsel şölen.

Ariel Pink – Dayzed Inn Daydreams

Garip işlerden sorumlu devlet bakanı Ariel Pink’in bu videosunda, The Weeknd’in video trilojisinden de gözünüzün ısırabileceği glam rock grubu The Mau Maus’un solisti Rick Wilder var. Vakti zamanında gerçekten de bir rockstar gibi yaşadığı her halinden belli olan kahramanımızın, görünüşünden ödün vermeden, süpermarkette çalışıp, akşamları karaoke yaptığı nispeten mütevazı hayatından manzaralarla karşı karşıya kalıyoruz.