Y

ılın dönemecine girdik. Yerli sahnemiz adına bir çok başarılı çalışmanın yayınlandığı 2015’i geride bırakıyoruz. Biz de yıl boyunca sıkça dinlediğimiz en iyi 6 yerli albümü seçtik.

Ah! Kosmos – “Bastards”

İki yıl önce yayınladığı ‘Flesh EP’sinin ardından Ah! Kosmos’un ilk albümünü merakla bekliyorduk. Nitekim Ah! Kosmos’Un Berlin merkez plak şirketi Devonali Records’dan çıkan “Bastards” isimli albümü beklememize değdi. 8 şarkının yer aldığı albüm, katmanlı yapısı, karanlık atmosferi ve enstrüman adaptasyonu ile 2015’in müzik sahnemiz adına en başarılı çalışmalarından biri.

She Past Away – “Narin Yalnızlık”

Uzun süredir müzik kariyerlerini bağımsız sahnemizin sayılı performans mekanlarında devam ettiren She Past Away, haziran ayında Dior Homme’un Kris Van Assche tarafından tasarlanan 2016 yılı İlkbahar/Yaz defilesine ‘Kasvetli Kutlama’ ve ‘Ruh’ şarkısıyla eşlik etti. Goth, dark ve cold wave etkili post-punk müzikleriyle topraklarımızda çok fazla eşlikçi bulamayan grup, Güney Amerika’dan İskandinavya’ya bir çok farklı yerde konser verdi. She Past Away’in Türkiye’de Remoov, Yunanistan’da Fabrika Records etiketiyle yayınlanan ikinci stüdyo albümleri “Narin Yalnızlık” fevkaladenin fevkinde.

Nilipek – “Sabah”

Ozan Tekin’in prodüktörlüğünde hazırlanan Nilipek’in ilk albümü “Sabah”, tam bir sonbahar albümü olarak bizlerle buluştu. Hüzün eşlikçisi vokali, tuşlular ve yaylılardan verdiği hüzün ile 41 dk boyunca kendi dünyasının kapılarını açan Nilipek, ihtiyacımız olan naifliği bizlere sunuyor.

Barış Demirel (Barıştık Mı) – “T.E.A.R.”

Barış Demirel çıkışlı “T.E.A.R”, tartışmasız yılın en yoğun albümlerinden biri. Trompetiyle tam bir füzyon yaratan Barış Demirel, ait olduğu topraklardan yola çıkarak caz müzik tınılarını post rock geçişleriyle birleştirerek hüzün ve umudu aynı anda bizlere sunuyor. 2015’de böyle bir albümü dinlediğimiz için çok şanslıyız.

Farfara – “Garden”

Üç çocukluk arkadaşının Farfara adıyla çıktıkları müzikal yolculuktaki ilk albüm olan “Garden”, shoegaze,ve rock tınılarından yola çıkarak kraut, saykodelik ve ambient türleri arasında dolaşıyor. 7 şarkının yer aldığı albüm Berlin’de Yard Guerilla Studios’da tamamen analog cihazlarla kaydedildi. Bu yıl Fusion Festivali’nde de performans sergileyen Farfara, “Garden” albümüyle yılın en çok sevdiğimiz müzikal güzelliklerden biri.

Can Güngör – “Silik Düşler”

Büyük Ev Ablukada ekibinin kurduğu Olmadı Kaçarız Plakçılık‘ın etiketini taşıyan Can Güngör’ün “Silik Düşler” albümü, yılın kulağımızdan en yumuşak geçişi yapan çalışması. Müzik sahnemizdeki kaliteli şarkı sözü yazarlığı boşluğunu Nilipek ile dolduran Can Güngör, her açıdan başarılı bir albüme imza atmış.

Kaan Tangöze – “Gölge Etme”

Kaan Tangöze, “Gölge Etme” albümüyle sadece müzikal açıdan değil bulunduğu topraklara ait çok isabetli görüşlere sahip bir dışavurum. Kaan Tangöze, Bob Dylan’ı anımsatan tek gitar ve mızıka ile kaydedilen albümüyle, politik ironi, umut ve aşkı cesur bir bilgelik ve alaycı bakış açısıyla bizlere sunuyor.