Son Feci Bisiklet hayatımıza yerleşirken o kıvrak şarkı sözleri ile yaşadığımız anları taçlandırıyor.  Ankara’nın kurak sıcağından içimizi serin tutmak için görevlendirilmiş kanatlı bir bisiklet çıkıp geliyor, İstanbul’un yaman keşmekeşine. Bu kargaşaya rağmen hala temiz kalan hislerimize seslenmeyi çok iyi beceriyorlar. Notalar arası öylesine bir yolculuğa çıkmış gibi değiller oldukça dokulu tınılar sunuyorlar bize. Bu yolculukta kendilerini gayet iyi hissettiklerini yaptıkları işten çok iyi anlayabiliyoruz. İyi hissederken müzikal dolgunluğu boşlamayıp her zaman daha iyi tınılarla hayatımızın fon müziğini yapmaya, sevgilimizi öperken o rahatsız valsi dinlememizi sağlayacaklarını çok iyi biliyoruz. Oldukça dertsiz tasasız bir röportaj oldu.

Öncelikle Rave Mag’e vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

İlk önce şuan nasıl hissettiğinizi öğrenmek isteriz.Yavaş yavaş gelişmeler, puzzle parçalarının bir araya gelmesini mi anımsatıyor yoksa Son Feci Bisiklet’in ilerleyişini metropol hızında mı?

Kendimizi çok iyi hissediyoruz gerçekten. İlerleyişimize ağır ama emin adımlarla diyebiliriz. Çoğu gelişme yavaş yavaş ilerleyip, taşlar yerine zamanla oturuyor olsa da bazı olaylar da bir anda gelişiyor. Yani ilerleyiş hızımız verdiğin bu iki örneğin tam arasında bir hızda diyebiliriz.

Müziğe küsmüş bir insan düşünün. Küskünlüğünü bitireceğinizi düşünecek kadar iddalı mısınız? Son Feci Bisiklet’in müzik hırsı, müziğe inancı ne düzeyde?

Müziğe karşı olan hırsımız ve inancımız en yüksek seviyede. Ki bunun sonucu olarak dördümüzde biri bize mesleğimizi sorduğunda inançlı bir şekilde müzisyeniz diyoruz. Bir örnek vermek yersiz ama tabi ki müzikte iddialıyız, iddialı olmasak en baştan bu işi yapmazdık zaten.

Notlar biriktirdiğim de sıklıkla altı çizilen vokalin tekniği ve tınıların deviminin kulağı, beyni fazlaca yorduğu. Hatta yaşlandım galiba diyenler bile var. Dinleyici yorumları sizin için nerede? Laf kalabalığı yapan komediler gibi mi Son Feci Bisiklet?

Dinleyicilerimizin yorumlarını dinliyoruz ve saygıyla karşılıyoruz her zaman tabii ki. Ama herkesin yorumuna göre müziğimizi değiştirsek o zaten bizim müziğimiz olmaktan çıkar. Şarkılar yapılırken, bir şey anlatılmak istenirken fazla söz çıkabiliyor, bu insanları yoruyor olabilir. Fakat şarkıların bizim içimizdekini anlatabilmesi ve insanlara doğru bir şekilde ulaşabilmesi için sözlerin böyle olması gerekiyorsa, içimizden böyle geliyorsa böyle yapıyoruz. Fazla uzun olduğu için bir şeyleri kısaltır ya da değiştirirsek o kendi özünü kaybeder zaten.

Enstrümantal yapınızı bize nasıl anlatırsınız? Yeterli olur muydu vokalin taçlandırması olmasaydı?

Vokalimize güvendiğimiz kadar enstrümantal yapımıza, enstrümantal yapımıza güvendiğimiz kadar da vokalimize güveniyoruz. Vokali ve vokal melodilerini desteklemeye ve pekiştirmeye yönelik olarak enstrümantal yapımızı düzenliyoruz. Daha doğrusu şarkı ne istiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz ne eksik ne fazla.

Sizi günlük sözlerin üstüne beste oturtulmuş yapıda icra eden gruplardan farklı kılan heh evet biz böyleyiz o yüzden Son Feci Bisiklet dediğin noktalar neler?

Öyle noktaların olmaması olabilir. Çok özgün bir iş yaptığımızı düşünüyoruz bu yüzden kendimiz bile müziğimizi tanımlamakta zorlanıyoruz. En belirgin nokta özgün olması geri kalan noktalar neler biz de çok iyi bilmiyoruz.

Grup içi iletişiminiz nasıl? Bu hallerin müziğe yansıması gerçekten doğru mu?

Grup içi iletişimimiz çok iyi, birlikteyken çok eğleniyoruz gerçekten. Bunun müziğe ve özellikle de sahneye yansıması fazlasıyla oluyor. Grup kimyası dediğimiz şey de bu sayede oluşuyor zaten.

Son Feci Bisiklet neleri, kimleri dinler?

Yabancı olarak The Beatles, Jimi Hendrix, Arctic Monkeys, yerli olarak da Duman, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Mor ve Ötesi ve Athena diyebiliriz.

Grubunuz beslendiği kendini bulduğu bir semt var mı? Dış dünyadan beslendikleriniz neler?

Genellikle Arda besteleri Ankara da yapıyor; ancak öyle besteler için belirli bir etken değil. Dış dünyada da genelde beste yapılırken o ara ne ile ilgiliysek onunla alakalı şarkılar çıkıyor. Şöyle ki; Yeri gelince bir kadından bahsediyoruz yeri gelince uzaydan, yeri gelince hoşumuza gitmeyen şeyleri protesto ediyoruz.

Son Feci Bisikletin rengi olsaydı… Bu hangi renk olurdu?

Yeşille siyah arasında gidip geliyoruz.

Son dönemde bizi neler bekliyor? Projeleriniz neler?

Çok yakın zamanda yeni albümümüz çıkacak. O albümden ‘Modern Zamanlar’ isimli şarkımızı paylaştık. Şu anki planımız albümü en yakın zamanda çıkarıp, konserlere devam etmek.

Soundcloud | Facebook | Twitter | Youtube