Hakan Tamar, radyoda ilk duyduğunuz anda alışamadığınız hatta dinlediğinizi sandığınız şarkıları, her hafta yeniden keşfedip deyim yerindeyse kuyumcu titizliğinde ruhumuza işliyor,parlak gövdeleri değerli taşlarla süslüyor. Her salı akşamı bu güzel ruh doyumunun mimarı oluyor.

Standart Fm haricinde onun için hayat bir İstanbul Radyosu; setin başında yine o… Hayatın müziği verdiği gibi aldığını da söylerler derken aslında yıllardır müziği yeniden keşfedip her şeyin nasıl da farkında olduğunu fark etmemek elde değil.

Kendisine ve müziğe dair bir röportaj oldu.

Teşekkür ederek başlamak istiyorum…Rave Mag’e vakit ayırdığın için.

Ben teşekkür ederim inceliğiniz için.

1.Uzun yıllardır içinde bulunduğun müzik serüveninde derin, sessiz ama kaliteli ve ruha dokunarak ilerliyorsun. Varmak istemez gibi bir halin var. Yanılıyor muyum? Bize bu güzel adımların ilklerini anlatır mısın? Nasıl başladın? Başlangıçtan bu güne kadar aklında yer edinenler neler?

Müzik deniz gibi, kafanı daldırdıkça giderek daha derin ve daha da sonsuz olduğunu anlıyorsun; üstüne hayatı boyunca insanla olmaya ve her anda her yerden sızmaya muktedir. Müziğin bu yolculuğumda yelkenlerimi doldurmasından dolayı ne kadar şanslı olduğumu biliyorum ve bu sorumluluğun hakkını vermeye çalışıyorum. Müzikle ilişkimde radyoculuğa başlamam bir dönüm olmuş, hayatımın sonrasını da tamamen şekillendirmiştir. İlk günün heyecanını koruduğum, müziği ve müzik insanlarını sevdiğim, yapılabilecek çok şey olduğunun farkında olmam ve bununla ilgili eylem halimi koruduğum kendimle ilgili en net şeyler.

2. Radyo programın devam ediyor. Her salı 1 saatlik yayın ile Kadıköy’den sesleniyorsun dinleyicilere. Standart Fm ile birlikteliğin nasıl başladı, nasıl gidiyor?

Standart FM, Mete Avunduk’un internet radyosu. Kendisi program yapmamı önerdi, ben de kabul ettim, başlangıç tarihine, program gün ve saatine karar verdik, el sıkıştık, konuştuğumuz şekilde günü ve saati geldiğinde de canlı yayınlara başladım. Bu macerayı meslekteki olgunluk dönemim olarak niteleyebilirim kesinlikle.

3. Müzik son yıllarda daha çabuk tüketilmeye başladı. Bu can sıkıcı durum hakkındaki düşüncelerin neler? Zira insanlar artık birbirlerine en sevdiğin şarkı ne diye sormak yerine en son ne dinledin diye soruyor.

Gün dünyasında bir şeyi bilme hali algısının yanlış bir işleyişte olduğunu düşünüyorum. Bir şarkıyı biliyor olmakla bilmemek arasında en fazla o şarkının süresi kadar bir vakit yoktur. Yani sen o şarkı çalıp bittiğinde o şarkıyı biliyor değilsin.

4. Belki de müzik istediğin yerde değil. Peki ya sen hayal ettiğin, planını kurduğun, istediğin yerde misin? Mutlu musun?

Müzik gayet istediğim yerde, halihazırda yeşermiş ya da tohumlanan pek çok güzellik var ve ben de tamamen bunları soluyabiliyorum. Yıllar sonra bütün bu olanların filmleri, belgeselleri yapılacak, ülkenin müzik tarihi açısından çok önemli bir zamandayız ve bunlara dışardan bakmıyoruz, izlemiyoruz, tamamen içindeyiz ve yaşayıp yaşatıyoruz. Elbette ki bu tarihin parçası olmaktan son derece mutluyum.

5. Çok geniş bir müzik bilgisine sahipsin. Öyle ki kafandaki playlistlerin sonu yokmuş gibi geliyor bana. Bir müzik yarat şuan ete kemiğe bürünsün, sen anlatırken gözümüzde canlansın. Neye benzer ne yer ne içer kafandaki müzik?

Değişkendir, o an çıkan bir şeyle o andan sonraki anlarda çıkan şeylerin hiçbiri aynı olmaz. Yine de bazı kesişim kümelerinden bahsedebiliriz. İçinde hayat olur, akar, eseceği zaman eser, durulacağı zaman durulur, güzel olur, umut bahşeder.

6. Anlattığın müzik olmayacak hayatında şu saniyeden sonra hemde. Hakan Tamar ne yapacak? İnsanın yarattığını yitirmesi ne denli zor sence?

Çeşitli ruh hallerindeki çeşitli insanların böyle durumlarda çeşitli reaksiyonları olur, öngörmek pek mümkün değil, kimsenin böyle bir sınavdan geçmesini istemem.

7. Tekrar gelelim Standart Fm mevzusuna dolayısıyla Kadıköy kafasına. O mekanların uğultusu, ışıklar,insanlara çaldığın geceler onların şarkılara kapılma eşiği, o hissiyat sende nasıl yankı bulageliyor? Yoksa geceler herkesin kendi derinliğinde boğulması, herkesin başkasının derinliğinde yok olması olarak mı ilerliyor? (Senin dediğin gibi)

Bu değişken seyreden bir durum elbette, her çalış diğerinden farklı, her akış için de bunu söylemek mümkün. Elbette sorudaki şekilde cereyan eden haller olasılık dahilinde, sonuçta her hayat birbirinden farklı. Evin dışına çıkıldığı andan itibaren de sayısız başka hayatlarla-hayatlara temas edersiniz, her tür insan tipi ve ruh hali ihtimal dahilinde.

Kadıköy, mahallemiz, müzikle hukuka sahip ve yakın dertleri olan seçkin insanların ister istemez yolları daha çok kesişiyor, olasılığın böyle artmasıyla insanların birbirlerini daha fazla besleyebilmesi mümkün olabiliyor.

8. Hakan Tamar idealist bir adam mıdır? Elbette ki konu müzik olunca;
Evet ise: Bu idealist tavırdan dolayı kaybettiğin insanlar oldu mu? Ve müzik ile özel hayatın arasında kaldığın anlar verdiğin savaşlar neler?
Hayır ise: Deneyip sevmedin mi (idealistliğin) tadını yoksa bu tavır hayatını zedelediği için mi hayır?

Ne olduğu belli bir adam, evet idealist. Hayatta gerektiğinde her zaman bir başkasıyla aranızdaki mesafeyi sizin belirlemeniz gerekebilir, zaten zaman içerisinde beraber yürüdüklerinizle beraber yürüyorsunuz.

Sorudaki savaş haline mahal vermeyecek bir hayat dengesindeyim denebilir.

9. Sadece kendine sakladığın şarkılardan bir kuble? (minik bir isim listesi işimizi görür)

Hepsini çaldım ya da çalarım zaten şarkıların, radyo programlarımı ya da dj setlerimi dinleyebilirsiniz.

10.Hayatın müziği verdiği gibi aldığını da söylerler mi cidden?

Evet, en azından ben söyleyebilirim, bunu çok gözlemledim, zaten o yüzden de bu tespitimi paylaştım.

11. Hakan Tamar bu aralar kimleri dinliyor?

Pek az bilinir müzik hazineleri ile ilgili araştırma, bulma ve paylaşma hali süregitmekte. Spesifik olarak EBM, 80’ler post-punk, gotik, darkwave, dark electro, 70’ler psychedelic, progressive, deneysel, avantgarde, no wave, her daim ülkenin yeraltı müzik sahnesinin grupları… Özetle aslında zamansız ve özellikli herşeyle ilgili bir mesai halindeyim.

12. Son olarak gelecek projelerinden bahseder misin? Neler bekliyor bizi?

Daha alanda olacağım ve başka hamleler yapacağım şeylerin zamanı geldi ve bu bağlamda harekete geçmiş durumdayım. Çok güzel şeyler bekliyor sizi.

Twitter | Mixcloud