İ

ran doğumlu Hollandalı Sevdaliza, çakmak gibi ateşleyecek keşif sahnemizi. Müziği yapı itibariyle Orta Doğu’nun zengin tınılarından epeyce uzakta. Bu uzaklık müziğinin daha az tını barındırdığından değil. İranlı olması illa ki etnik bir kimlikle karşılayacağı anlamına gelmese de görsellik adına kullandığı malzemelerden o kimliği az çok keşfedebiliyoruz. Keşfedebiliyoruz diyorum çünkü yeni bir yorum getirmiş gibi gözüküyor. Bakışlarındaki buğu ve surat yapısı tamamen Orta Doğu’ya ait hissettirirken müziğindeki tınıların bizi yanıltması mazoşist bir his uyandırabilir. Stil olarak ayrıca takip altına alabileceğimiz biri Sevdaliza. Erotik duruşu dumanı üstünde tüten sıcak kahve gibi.

Twitter üzerinden ulaşmak pek kolay kendisine. Zira sevgilerimi bu yakın zamanda kendisine ilettim. Çabucak geri dönüş yaparak gönlümdeki tahtın sahibi oldu.

Aldığım notlara göre dinleyicilerinin ilk karşılaştığı video 5 Mart 2015 tarihinde kendisinin Youtube kanalına yüklenen “Clear Air” olmuş.

Benim ilk tanışmam ise Spotify kanalındaki “The Other Girls” şarkısı ile oldu. Video klibine çok sonradan erişim sağlasam da şarkıdaki tınıların şaşırtıcı dokusu beni cezbetmişti.

Sevdaliza, sanki hiçbir şeyi öyle salt bir şekilde anlaşılmak için yapmıyormuş gibi. Şu sıralar kafa yoran tınılara, görsellere olan ihtiyacımız büyük.

The Other Girls“, şarkısının canlı performansı da oldukça iyi. Sahne aurası bana Yasmine Hamdan tadını verdi. Burada benzetilen olsa da daha düşük bir özellik gösteren değil. Downtempo’da seyreden şarkının klibindeki dansı oldukça erotik.

“The Other Girls”, şarkısı için yapılan cover video klip ise aslı kadar gönlümüzü çalmaya aday. Farklı bir vokalle dinlemek isteyenler için de seçenek.

Ayrıca isminin de yazıldığı gibi okunması telaffuz ederken dilimizin dönmeme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Sevdaliza‘yı Instagram’dan paylaştığı konser duyuruları ile de takdir etmek gerekir. Her performansı duyururken farklı görsel veya video kullanması işine verdiği özeni biraz olsun hissettiriyor.

children of silk european headline tour tickets: sevdaliza.com

A video posted by SEVDALIZA (@sevdaliza_) on

SOME PEOPLE SAY LITTLE GIRLS SHOULD BE SEEN AND NOT HEARD @nts_radio

A video posted by SEVDALIZA (@sevdaliza_) on

Kendini tekrar eden müzik sanatının kısır döngüsünün içinde farklı tını ve duvara yansıtabileceğiniz iyi görsellik arıyorsanız Sevdaliza‘yı keşfetmek sizi çok mutlu edecektir.

Eğer fazla uzaklaşmadan dinleyeyim derseniz sizi şöyle alalım;

Yok bana bu kadarı yetmez diyorsanız;

Website | Youtube  | Soundcloud | Instagram | Facebook