Derin Uyku Adamı, çok hassas bir dokunuşla hüznü ruhumuzda nüksettiriyor. Hayat kısa bir cümle, ölüm de üç noktası… Gereksiz kafiyelerle kafamızı meşgul etmek yerine gizli kalıp sessizce fısıldıyor anlatacaklarını. Nasıl dinlemeye başladığınızı bilmediklerinizden olabilir. Keşif Sahnesi’nde Derin Uyku Adamı’nı ağırlıyorum. Hakkkında ki bilgileri gizli saklı tutmayı tercih etmesi olağan dışı bir gizemlilik katıyor gruba ve haliyle o gizemli hal sinir bozucu olmakla karizmatik duruş arasındaki çizgide gidip geliyor. Dinleyici olarak ilk izlenimlerin sound konusundaydı. Ve tınıların boğuculuğundan, kaydın kalitesizliğinden şikayet ettiğimi hatırlıyorum. Yine de sağlam şarkı sözleri ve başta da belirttiğim gibi kafiyenin arkasına sığınmadan ilerleyen şarkılar kendine bağlamayı başarıyor.

Ağlak aşk şarkıları yapmadan duygu dünyasında hareketlenmeler yaratan gizemli vokal oldukça başarılı. Yardıma ihtiyacı olduğunu düşünmez isek üstteki ‘İlahi Blokaj‘ şarkısının eski versiyonunu dinleyebilirsiniz. Bu versiyonda şarkıya eklenmiş uzun ve güzel bir solo müzikal açıdan taban da zenginleştirmeyi  yaratmış gibi duruyor. Bu sefer de vokalin bu zenginleşme de kaybolmasına engel olamamışlar. Lakin grup yine de keşfedilesi ve dinlenilesi özelliğini yitirmiyor. Naiflikten çıkıp kendini sorgulamaya devreden bir yapısı var.

Undergroud yapısına devam etmesi gerek derken yitip gidenlerden olmaması gerek diyebiliriz, Derin Uyku Adamı için. İyi bir sunumun en kötü çalışmaları bile yüceltebileceğini bu zaman da es geçmek sanki gözünü kapatmak gibi olur. Sosyal medya da bu kadar var olup kimliğini gizli tutmayı seçmek tavır meselesi olsa da iyi reklam çalışmaların daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlar. Kemik kitle kendini oluşturur.

Edebiyatın çıkış noktası olması durumunda alıntılar kaçınılmaz olsa da Derin Uyku Adamı bu dengeyi iyi ayarlayabilmiş. Turgut Uyar‘ın fotoğrafının grubun Facebook sayfasının profil fotoğrafı iken bu görselin değişmesi ve kendilerine logo oluşturmaları artık emin ve görünür olmak istediklerinin sinyalini veriyor bize.

Bunun dışında zamane blog anlayışının sadece görsellikten ve bedene odaklanmaktan ibaret olduğu ve işlerin böyle yürüdüğünü bilsekte iyi yazıların bulunduğu bir blog adresi var Derin Uyku Adamı’nın.

Eğer bu keşif sahnesinin dışında canlı performanslarını izlemek, dinlemek ve daha da çok keşfetmek isterseniz bu ayın 14’ünde (bugün) Zorlu Şehir Sahnesin de sizi bekliyor olacaklar. Konser afişinde Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanından bir alıntıyı kullanıp yazara teşekkür etmeleri bir diğer ayrıntı.

“…çelenk gönderilmemesi,yüksek sesle ağlanılmaması,sigara içilmemesi ve yerlere tükürülmemesi rica olunur;konserde bulunacaksanız haberiniz olsun:cumartesi akşamı saat yedide konser başlar;fazla gürültü edilmemesi,altı yaşından küçük çocukların getirilmemesi,martıların küstürülmemesi,işiniz varsa bile zahmet edilip şehir sahnesi’ne kadar gelinmesi rica olunur;şehir dışından gelecekler için konser sonrası çay servisimiz olacaktır.PSM’den çıkanlar arasında derin uyku adamı’nı tanımadan dinleyecek birkaç kişi elbette bulunur…

                                                                                               teşekkürler Oğuz Atay…

Derin Uyku Adam’ı hakkında daha ayrıntılı bilgiler için sizi şöyle alalım;

Facebook | Youtube | Twitter | Blog