Biraz izin verin bize kafamızda kurguladığımızın filmini çekelim sokaklarda, demek istiyorum. Sinemayı görebilmek için gözlerimizin yetmediğinin farkında olmamız gerek biraz da. Hissedilmek, yaşamak, ilham verici yanıyla bizi beslemesine izin vereceğimiz başka bir arka bahçe, sinema.

Derinlik algısı ister gözde olsun ister histe insan, anımsamak istiyor. Belki de daha önce dillendiremediğimizi izleyeceğiz; bir saati aşkın sürede kendimizden başkası olmanın tadını çıkaracağız. Engellenen gösterecek, haykıracak çok şeyi olan, mücadelesini sinemada verenler var olacak o perde de.

Sağ gösterip sol vuran yönetmen, senarist, hikaye, kurgu, sahne, an, nefes, aralık, şarkı, replik, kadraj, efekt, renk…Müzikten yana şanslıyız bu sene de.

 

Come Worry With Us!/Gel Benimle Dertlen!

Kanada 2013 yapımı film, Kanadalı ünlü post-rock grubu Thee Silver Mt.Zion Memorial Orchestra‘nın piyasa içindeki tavrını ve grubun evcil çiftinin toplumsal rol ile imtihanını, sanatlarını prensiplerinden ödün vermeden ve kendileri de dahil başkalarına adil davranıp davranamayacaklarını sorgulayacak. İçsel çatışmalar ve müzik. Yönetmen koltuğunda Helene Klodawsky oturuyor.

 

Good Vibrations/İngiltere, İrlanda-2012-Renkli-İngilizce

“Bazıları buna devrim dedi,bazıları ise bela.”-Filmden

Konu punk’a geldi çattı.Good Vibrations, İrlanda’nın punk babası olarak gösterilen Terri Hooley‘in gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Bu da yetmiyor tutkunun ve asi olma halinin müziğe çıkan yollarından bahsedecek gibi duruyor. Yönetmen koltuğunda Lisa Barros D’Sa ve Glenn Leyburn oturuyor.

 

Mistaken for Strangers/A.B.D-2013-Renkli-İngilizce

Psikodrama ve öz eleştiriye yönelik bir çalışma diyemeyeceğimiz bir gelişme ile ortaya çıkmış bu yönüyle de en fazla merak ettiğim yapıt olacağı kesin.The National şarkısı ile muhasebemizi yapacağız,kaygılanmamızı,yaralarımızı deşeceğiz. Yönetmen koltuğunda Tom Berninger oturuyor.

 

What Difference Does It Make?A Film About Making Film/Ne Fark Eder? Müzik Yapmaya Dair Bir Film/A.B.D. – 2013 – Renkli – İngilizce

Müzisyenlerin, tınılardan aldığı güç ile zorlu yolculuklarına devam etmeleri bir düşüp bir kalkmalarından sadist yanım pek haz verir bana öte yandan mücadelenin kutsallığı ile pamuk gibi biri olurum. RedBull Music Academy ile müziğin yaratıcılarına doğru yolculuğa çıkarken naif duygularımı evde bırakacağım. Yönetmen koltuğunda Rafl Schmerberg oturuyor.

İlgi Çekici Not: Rafl Schmerberg, 2012 yılında Almanya’da “yaratıcı lider”seçilmiş.

 

Viva Cuba Libre:Rap is War/Viva Cuba Libra:Rap Savaştır/A.B.D-2013-Renkli-İngilizce-İspanyolca

Rap müziğin alt kültürde ortaya çıkması ve güncele ayak uydurma çabasından uzak olması ile cevherini, yaratıcılığındaki üslubunu koruduğu düşüncesindeyim. Benim gibi düşünen ne kadar müziksever var bilemem ama underground işlerin tadına varamıyorum bir türlü. Devletin müzik ile savaşını açıkca gözler önüne serecek olan belgesel ideolojilerin fakirlik ve baskıya karşı koymadıkça bir şey ifade etmediğini sorguluyor. Yönetmen koltuğunda Meksika doğumlu Jesse Acevedo oturuyor.

İlgi Çekici Bilgi: Yer yer gizli kameralar kullanılmış.

İnceleme yazımı iyi müziklerin ruhunuza işlemesi dileğiyle noktalıyorum.

!f music Partiler | !f music Etkinlikler