Orta Doğu’nun müzik sanatı söz konusu olduğunda her zaman aynı fikre sahiptim. Çok zengin bir yapısının olduğunu düşünmekle birlikte, Orta Doğu’nun hem fiziksel hem de müziksel zenginliğinin besleyici olduğunu da düşündüm. Batı’yı besleyen bir zenginlikten de söz ediyorum bu düşüncede.

Son zamanlarda sizi Mısır’ın sıcak topraklarına sürükleyecek bir yandan da hislerinizi canlandıracak bir tını arıyorsanız şayet chill muhabbetinden sıkıldıysanız Dina El Wedidi sizi heyecanlandıracak bir ses. Şimdiye kadar dinlediğim Orta Doğu seslerini içinde barındırdığı güzel ama bir o kadar da ürkütücü gizem, tını zenginliği, dilin müzikalitesi yine sahnede yakut gibi değerini hissettiriyor. Sayko yanını tecrübe etmek daha çok keşfetmeye itiyor sizi.

Dina El Wedidi, Mısır asıllı bir şarkıcı. Doğduğun topraklardan beslenme hikayesini çok güzel fısıldıyor kulağınıza. Doğu Edebiyatı, Türk ve Fars edebiyatı okuduğu notlarım arasında. Ortak çalışmalar yürüten bir rehber de aynı zamanda. Katıldığı Tiyatro grubunda keşfediyor müziğe olan ilgisini, geleneksel ve oldukça geniş bir yelpazede şarkı söylemeye başlıyor. Mısır’ın ötesine geçmeyi başarıyor böylelikle, Fathy Salama adında Grammy Ödüllü sanatçının atölye çalışmalarına katıldığı da notlarım arasında.

Artık Dina El Wedidi ile tanışma vakti;

2013 yılında müzikal ve çevre girişiminde yer aldı. Girişimin adı The Nile Project’tir. Söylenen şarkılar kolektif misyonun müzikal birleşimin güzel örneklerindendir. Şarkı anladığım kadarıyla Nil’e karşı özlemden bahsediyor. Nil Nehri’nin önemini derinden hissettiği pişmanlıkla aktarıyor dinleyiciye. Nil Nehri bölgedeki ülkeler için stratejik bir öneme sahip olduğu kadar geçmişten günümüze kadar ki süreçte kopma noktası. Seattle KEXP 90.3 adlı radyonun kurucu ortağı olan Meklit Hadero Etiyopyalı-Amerikan müzisyen, Nil Nehri ne kadar ortak bir bölgede olsa da birbirimizi tanımadığımızı belirtiyor. Bu proje ile farkındalık yaratmak isteniyor.

Bu video projeye ait bi video. Müzikal anlamda oldukça doyurucu.

Dina El Wedidi, keşfedilmeyi bekleyen güzel seslerden yalnızca biri.