Ü

ç yıllık bir aradan sonra “Relaxer” adını verdikleri yeni albümleriyle sahalara geri dönen alt-J, beklenin altında kalan şarkılarına derin izler bırakan klipler yayımlamaya devam ediyor. Sırada “Pleader” var.

İlk albümleri “An Awesome Wave“den sonra adıyla eş bir dalga yakalayarak hayatımıza giriş yapan alt-J, önce “This Is All Yours“, en son da “Relaxer” ile tam olarak sınıfı geçemedi. Edebi değere sahip şarkı sözü zenginliğini özgün müziklerle buluşturmayı seven alt-J, ne yazık ki son kayıtlarında deneysellik ve bağımsızlık arasındaki o hassas dengeyi tutturamamış görünüyor. İlk albümden gelen krediyi halen doya doya kullanmaya devam grup, bunun yanında yayınladıkları video kliplerle şarkılarına görsel bir ev bulma konusunda oldukça başarılı. Nitekim yeni albümlerinden bugüne kadar “3WW”, “In Cold Bold” ve “Deadcrush” şarkılarına kısa film tadında klipler yayınlayan alt-J, geleneği bu sefer “Pleader” ile de sürdürdü.

Richard Llewelyn‘in 1930 yılında yayımladığı “How Green Was My Valley Speaking” isimli kitabından uyarlanan klip, 19. yüzyılın Galler’inde kırsal bir alanda yaşanan trajedi dolu mikro bir hikayeyi konu alıyor. Isaiah Seret yönetmenliğinde hazırlanan bu kısa film tadındaki klibi merak edenler aşağıya toplansın.