Albüm Puanı: 8,5/10
Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2015

Öne Çıkan Şarkılar:

1.Apoyevmatini
2.Ceviz Renk Sandıklar
3.Dünya Zor

 

Ahh benim sokaktaki kayıp ruhum ve onun muhafızları… Benim kayıp duygularım ve onları hizaya getirirken okşayan bu ses. Ars Longa dinlerken görmediğin hatta hiç görülmeyen gürleşmiş yoklukları ziyaret ediyorsun. O gürlüklerin içinden elinde bir çok hatıra ile çıkmaman işten bile değil. Denemek ve dememek hayır, senin için değişebilirim.

Ars Longa itiraf etmeliyim ki ilk etapta alışabileceğiniz bir topluluk değil. “Sanat uzun, hayat kısa.” İşte tam da böyle uzun günler boyu ‘Günler’ albümü size eşlik edebilir. Elleriniz buruş buruş olurken sudan,güneş teninizi kavururken bu yaz aşkın en güzel yerinden yakalamak isterseniz yol albümü Ars Longa tarafından sizin için yapılmış bile. ‘Deniz Kabuğu’, aşka olan inancı yaz biterken gel dileğine bağlayıp denize atıyor.

Sanat ve sanatçının durmadan yaşadığı yaşayacağı gelgitleri yaşayarak Mart 2015’te albümü o gelgitlerden fire vermeden ulaştırdı bizlere. Ars Longa’nın cinsiyeti yok; doğal.

“Denemelisin, ve dememelisin hayır!/Çünkü sana bakıyor elim/ İste değişedebilirim/ Başka biri olabilirim/ Geri dön”.  Bu bir ağıttan başkası olamazdı heralde. Vokalin sesinde ki o narin serzeniş hem can yakıyor hem de ümit veriyor. “Apoyevmatini” göğe doğru salınan bir ağıttır.

Hayatın sana dönük yanından bahsetmek zordur. İnsanoğlu şımarmaya meyillidir. “Merve Matemde” iken farklı dokularımızı keşfederek yola çıkıyoruz. Salınarak hayattan şansı ve zamanı istiyoruz.

Şehir de gidilmedik hiç bir yer kalmamıştır. Ve o şehre her şey denilmiş birden fazla ton biçilmiştir. Bazen ağlar,bazen kilo alır, gözleri akar,kendisi oldu olalı görmemiştir böyle keder… “İstanbul Uyurken” yeni bir dünya kurulur belki de.

Albümün prodüktörü Umut Gökçen’in elektronik müziği bu naif seslenişe dokundurması, o tınıya kattığı zenginliği özellikle “Dünya Zor”“Beyaz Kale” ve “Gözyaşı Şisesi” duyabiliyoruz. Elektronik altyapının indie ile buluşmasının iyi örnekleri bu şarkılar.

Elektronik tınılar dediysem de burada “Dünya Zor” şarkısının akustik hali var.

Albüm için harcanılan vakit belli ki iyi kullanılmış. İçe sinen işler için uzayan süreler işin güzelliği görününce kendiliğinden affedilir. Yılların bir şarkıya kattığı anlamlar, başkalaşım sürecini bir öncekinin üstüne koyarak ilerlediğin de “Günler” albümü çıkar ortaya dedirtiyor sonunda Ars Longa.

“Ceviz Renk Sandıklar” Bu kırgınlığımızın sebebi ne hemde her şey yerli yerindeyken… 

Ars Longa insana kendini ve aşkını sorgulatan bir albüm yapmış. O albümü yıllarla beslemiş,yılların birikmişliklerini her bir notada karşılığını bulmuş. Sanatın uzun ve hayatın kısa olduğunu bilmek bizi telaşa sürüklemesin Ars Longa gibi grupların tınısına sıkı sıkıya sarılabilmemizi sağlasın.

“Gerçek Aşk Bekler”, bu şarkı bana Nazım’ın İyimser Adam şiirini anımsatıyor. Ars Longa her şarkısıyla insanın yüceliğine değil de sıkı sıkı sadece sevgiyle var olabileceğini ve göğe doğru yükselen şarkıların üstümüze inci tanesi olarak yağacağını hissettiriyor.

Bir özlem bir sevgi veya gelmeyeceğe duyulan özlem ne derseniz deyin yeni bir dünya kurmanın mümkün olduğunu anımsayın tekrar. Yersiz yağmurlardan kaçmanın ona sadece hırçınlık katacağını anlatan şarkılardan bu “O Rüya”.

O kadar çok hırçınlıklar var ki bu güzel seslerin yok olmasından korkuyorum. Çabuk tüketilen bir sahneye çıkmadan ve oradan alın teriyle sıyrılıp ruha dokunmak artık daha da zorlaştı. Umarım iletişim,reklam ve günümüz free medyası sosyal medya mecralarında kendini bol bol gösterebilir. Çünkü iyi işler zamanla olur, iyi işler bunu hak eder.

Kendi kalemlerinden açıklamaları;

“Sanatçı güzel şeylerin yaratıcısıdır. Sanatı açığa çıkarıp sanatçıyı gizlemek, sanatın amacıdır” sözünü kendine şiar edinen Ars Longa, gençliğini mumu Peyote’de söndürerek, Myspace’in yükselme ve gerileme dönemlerini izleyerek ve her daim rock geleneğinin dekadansa düşkünlüğünü onaylayarak geçirdi. Olgunluk döneminde en büyük gailesi olan, önce akıllarda ve bittabi kalplerde çok özel bir yere sahip olacağına inandığı albümü yayınlamak için yıllarını ortaya koydu. Ve nihayet o albüm “Günler”, Mart 2015’te yayınlandı.”

Facebook | Twitter | Spotify